fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Franciszek: Zadaniem biskupa jest służyć, a nie panować

AFP
Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma służyć, a nie panować - mówił papież Franciszek podczas mszy św., w czasie której udzielił święceń biskupich trzem nowym nuncjuszom apostolskim.

Papież udzielił święceń trzem duchownym, w tym Polakowi, prałatowi Waldemarowi Sommertagowi z diecezji w Pelplinie. Został on nowym papieskim przedstawicielem w Nikaragui.

W czasie homilii papież przypomniał, że nowi nuncjusze są święceni, by pomagać ludziom w dążeniu do Boga. - Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi (...) nie dla interesów, nie dla światowego życia, nie dla polityki - mówił. Zaznaczył, że pierwszym obowiązkiem biskupa jest modlitwa. - Biskup, który się nie modli, nie wypełnia swojego obowiązku ani swojego powołania - zaznaczył.

- Porzućcie pokusę, by stać się książętami - przestrzegał Franciszek.

Po przyjęciu przez papieża od kandydatów przyrzeczenia, że będą strzegli wiary i pełnili swą posługę w posłuszeństwie Watykanowi, odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych, podczas której trzej święceni leżeli z twarzą zwróconą ku ziemi
AFP

- Posłanie mnie przez Ojca Świętego do Nikaragui było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, bo właśnie w tym kraju zdobywałem pierwsze szlify w pracy dyplomatycznej – podkreślał w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Sommertag.

- Myślę, że święcenia przyjęte z rąk Ojca Świętego są przede wszystkim wyróżnieniem dla służby dyplomatycznej, dla pracowników, którzy są najbliżsi Papieżowi, bo reprezentują go w różnych krajach na różnych poziomach – przede wszystkim Kościoła, ale również relacji z państwami.  Bardzo ważne jest to, by kraje wiedziały, jaka jest wizja Stolicy Apostolskiej i jakie są pragnienia również Ojca Świętego dla danego kraju - dodał arcybiskup.

Oprócz abp Sommertaga, święcenia otrzymali ks. Alfred Xuereb, były sekretarz Benedykta XVI, który został nuncjuszem w Korei i Mongolii, oraz ks. José Avelino Bettencourt, dotychczasowy szef protokołu w Sekretariacie Stanu, nowy nuncjusz apostolski w Gruzji i Armenii.

Źródło: rp.pl/ KAI, Radio Watykańskie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA