Godzina policyjna w Polsce? Nie jest to wykluczone

- Jeżeli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze" - minister zdrowia Adam Niedzielski tak odpowiedział w RMF FM na pytanie czy rząd rozważa wprowadzenie godziny policyjnej.

Aktualizacja: 27.03.2021 11:01 Publikacja: 27.03.2021 10:39

Godzina policyjna w Polsce? Nie jest to wykluczone

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Przyznał, że stan jest krytyczny. Tylko dziś mamy w Polsce 31 757 nowych zakażeń koronawirusem. To jest o 5 tys. więcej nowych zakażeń niż tydzień temu.

- Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że to nie jest czas na to, aby myśleć o tym, żeby omijać obostrzenia - mówił minister Niedzielski.

Nie ukrywał, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to być może trzeba będzie wprowadzić godzinę policyjną. - Rozważamy godzinę policyjną, jeśli za 1,5 tygodnia sytuacja się nie zmieni - powiedział na antenie RMF FM Adam Niedzielski.

Minister powiedział, że rząd bierze pod uwagę wszystkie scenariusze. - Mamy bardzo trudną sytuację na Śląsku. Przygotowujemy plan relokacji pacjentów do tych regionów, gdzie dostępne są szpitalne łóżka - mówił szef resortu zdrowia.

Zapowiedział też, że "jeżeli sytuacja będzie taka, że w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia nie będziemy widzieli, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważać takie scenariusze dotyczące wprowadzenia godziny policyjnej.

Szef resortu zdrowia, zauważył, że „jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób od innych krajów w obostrzeniach - przyp. red.), to zastosowanie godziny policyjnej". - To nie zawsze jest stosowane w ramach stanów wyjątkowych – przyznał minister Niedzielski

W związku z trudną sytuacją spowodowaną pandemią koronawirusa w kilku krajach Europy obowiązuje godzina policyjna. Tak jest choćby we Francji. Tam od soboty 20 marca zaostrzono restrykcje w 16 departamentach, w tym w Paryżu.

Mieszkańcy objętych nią obszarów mogą poruszać się tylko w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania. Przez całą dobę dom można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, jak praca, wizyta u lekarza czy ważne sprawy rodzinne.

W przestrzeni publicznej, należy mieć przy sobie zaświadczenie, w którym podaje się swoje dane i powód, dla którego przebywa się poza miejscem zamieszkania. Takie same zasady obowiązują na terenie całej Francji podczas trwającej od godz. 19 do 6 rano godziny policyjnej.

W Czechach region swojego zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, takich jak dojazd do pracy czy konieczność pomocy członkom rodziny.

Od godz. 21 do 5 rano obowiązuje godzina policyjna podczas której bez uzasadnionej przyczyny nie wolno wychodzić z domu.

W całych Włoszech od 15 marca do 6 kwietnia zakazane jest przemieszczanie się wewnątrz kraju, a od godz. 22 do 5 rano obowiązuje też godzina policyjna.

Także w Hiszpanii w całym kraju w nocy obowiązuje godzina policyjna. Dokładny czas jej trwania zależy od regionu, zazwyczaj zaczyna się o godz. 22 i kończy o 6 rano. Godzina policyjna też na Węgrzech. Obowiązuje ona od godz. 20 do 5 rano.

Takie rygory też w Belgii.  Godzina policyjna, we Flandrii i Walonii obowiązuje od północy do 5 rano, a w Brukseli od godz. 22 do 6 rano.

Przyznał, że stan jest krytyczny. Tylko dziś mamy w Polsce 31 757 nowych zakażeń koronawirusem. To jest o 5 tys. więcej nowych zakażeń niż tydzień temu.

- Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że to nie jest czas na to, aby myśleć o tym, żeby omijać obostrzenia - mówił minister Niedzielski.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788