fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Izrael zaprzestaje podawania 3. dawki chorym onkologicznie

AFP
Izrael odwołuje podawanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki na koronawirusa osobom z niektórymi chorobami nowotworowymi. Badania wykazały, że w ich przypadku wysoka ilość przeciwciał utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Trzecia dawka szczepionki, którą ma być preparat Pfizer/BioNTech, będzie podawana osobom z obniżoną odpornością.

Otrzymają ją m.in. pacjenci z chorobami reumatologicznymi lub autoimmunologicznymi, osoby z nowotworami złośliwymi układu krwiotwórczego, takimi jak przewlekła białaczka limfocytowa lub szpiczak mnogi, osoby po przeszczepach komórek macierzystych lub narządów.

Do podawania trzeciej dawki nie zostały zakwalifikowane osoby z rakiem płuc, piersi lub jelita grubego.

Badania przeprowadzone w szpitalach w całym kraju wykazały, że znaczny poziom przeciwciał rozwinął się u około 90 proc. spośród pacjentów z tymi nowotworami  i utrzymywał się przez kilka miesięcy.

Ponadto szczepionka może powodować u tych pacjentów działania niepożądane, takie jak powiększenie węzłów chłonnych lub zaburzenia pracy wątroby, które mogą wpływać na przebieg leczenia raka.

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia podało, że zalecana jest ośmiotygodniowa przerwa między drugą a trzecią dawką, choć w szczególnych okolicznościach odstęp ten można skrócić do czterech tygodni. Ponadto ministerstwo zaleca wykonanie testu serologicznego u osób, które potencjalnie mogą otrzymać zastrzyk przypominający, w celu określenia poziomu przeciwciał u pacjenta, ale nie jest to wymagane.

Nawet jeśli osoby te otrzymają dodatkowe szczepienie, ministerstwo zaleca im dalsze stosowanie niefarmakologicznych środków, takich jak noszenie masek, dbałość o higienę, unikanie kontaktu z osobami niezaszczepionymi.

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA