fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dwa miliony euro do wygrania. Słowacja zachęca do szczepień

AFP
Władze Słowacji uruchamiają loterię tygodniowymi nagrodami w wysokości do 2 mln euro dla zaszczepionych osób. Rząd przewiduje również dodatkowe korzyści, aby zachęcić więcej osób do przyjęcia szczepionki.

Słowacja, kraj liczący 5,5 mln mieszkańców, zaszczepiła w pełni 28,7 proc. populacji, pozostając w tyle za średnią unijną wynoszącą 32,9 proc. - wynika z danych serwisu Our World in Data.

Dane z krajowego systemu rejestracji szczepień wskazują również na malejącą liczbę osób oczekujących na pierwsze szczepienie, a także na spadek dziennej liczby szczepień w porównaniu z majowym szczytem.

Aby zachęcić do szczepień, rząd uruchomi loterię, w której można wziąć po każdym szczepieniu.

Dodatkowo, każdy Słowak, który przekona inną osobę do zaszczepienia się, otrzyma od 30 do 90 euro, gdy ta osoba zostanie w pełni zaszczepiona, przy czym wysokość premii rośnie wraz z wiekiem osoby zaszczepionej.

- Ponieważ jesienią można spodziewać się kolejnej fali pandemii (...), konieczne jest podjęcie maksymalnych wysiłków w celu zwiększenia zainteresowania społeczeństwa szczepieniami - tłumaczą pomysłodawcy.

Słowacki rząd od 9 lipca będzie wymagał od osób nieszczepionych kwarantanny po przyjeździe z dowolnego miejsca za granicą, z wyjątkiem osób dojeżdżających do pracy i dzieci w wieku od 12 do 18 lat, które mają czas do 9 sierpnia, aby się zaszczepić.

Od tego miesiąca osoby nieszczepione muszą również poddać się testowi PCR, jeśli wybierają się na imprezy publiczne, wesela lub do aquaparków.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA