fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dlaczego doszło do uderzenia fali epidemii w Indiach? Dr Fauci wyjaśnia

Dr Anthony Fauci
PAP/EPA
Rekordowe poziomy transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 w Indiach w ostatnich tygodniach to "opowieść ku przestrodze" o nawrocie epidemii koronawirusa, którego USA mogą doświadczyć w drugiej połowie 2021 roku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego poziomu wyszczepienia - mówił w czasie dyskusji na forum portalu społecznościowego Clubhouse dr Anthony Fauci.

Dr Fauci, główny amerykański epidemiolog, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych tłumaczył, że "Indie mierzyły się z falą, która miała przebieg łagodny do umiarkowanego i która osiągnęła szczyt, a potem opadła".

- Uznali, że jest już po wszystkim. Potem przyszło wielkie uderzenie - dodał epidemiolog. 

W ocenie dr. Fauciego Indie "otworzyły się za wcześnie" i "zbyt dużo osób zaczęło się gromadzić w tłumie w związku z uroczystościami religijnymi".

- Kiedy zobaczyłem te zdjęcia w gazetach, kiedy zobaczyłem te kadry na CNN, pomyślałem: "O mój Boże, będziemy mieć problem, ponieważ to przedwczesne ogłoszenie zwycięstwa - stwierdził dr Fauci.

Epidemiolog zwrócił następnie uwagę, że choć USA są dziś daleko przed Indiami, jeśli chodzi o program szczepień (w pełni zaszczepiono na COVID-19 w USA 45 proc. dorosłych obywateli kraju), to ważne jest, żeby nie zwalniać tempa szczepień.

- Opowieść ku przestrodze brzmi: to się nie skończy, dopóki nie zostanie skończone. Nie ogłaszajcie zwycięstwa przedwcześnie - mówił.

- Mamy bardzo, bardzo dobry start, ale musimy (jeszcze) skończyć - dodał.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA