fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

"Kłamstwo przeplatane megalomanią". Niedzielski o słowach Trzaskowskiego

prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (L), minister zdrowia Adam Niedzielski
PAP/Tomasz Waszczuk, PAP/Tytus Żmijewski
"Czasem brak słów, by skomentować kłamstwo przeplatane megalomanią" - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o udziale stołecznych władz samorządowych w walce z epidemią.

Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski wziął udział w organizowanym zdalnie przez amerykański think-tank Atlantic Council panelu dotyczącym reakcji władz lokalnych na epidemię koronawiursa SARS-CoV-2.

Prezydent Warszawy mówił, że między władzami samorządowymi a centralnymi były napięcia, "szczególnie w Polsce, gdzie nasz konserwatywny rząd nas nie lubi, by ująć to łagodnie".

- Na początku (epidemii) był chaos i rozumieliśmy to, ponieważ wszyscy byli przytłoczeni, zatem zdecydowaliśmy się działać w porozumieniu z rządem - powiedział.

Trzaskowski zaznaczył, że to rząd jest odpowiedzialny w sytuacjach nadzwyczajnych i to rząd ma dostęp do wszelkich informacji.

- Ale później, podczas drugiej i trzeciej fali zdecydowaliśmy się wziąć odpowiedzialność w nasze ręce. Ja sam jestem odpowiedzialny za jedenaście szpitali. Zaczęliśmy kupować sprzęt, sami zdobywać respiratory. Teraz jest wielka sprawa szczepień, więc organizujemy własne punkty, stadiony, gdzie można dokonywać szczepień - oświadczył Rafał Trzaskowski.

- Organizujemy też własnych ekspertów, ponieważ - mówiąc delikatnie - byliśmy nieco zaskoczeni poziomem chaosu na poziomie krajowym, z którym mieliśmy do czynienia - dodał.

Prezydent Warszawy powiedział także, że w czasie epidemii stołeczne władze samorządowe starały się reagować na głosy ludzi, specjalistów i przedsiębiorców, pytających np. o to, jak postępować w związku z niektórymi restrykcjami.

- Postanowiliśmy, że zajmiemy się tym sami, pewnymi szczegółami; być nieco szybsi na miejscu niż rząd i tak postępowaliśmy przez cały czas kryzysu - dodał.

Odnosząc się do reakcji na epidemię, Rafał Trzaskowski oświadczył, że dzięki przygotowaniom władze warszawskie były pod wieloma względami "szybsze niż rząd". W tym kontekście wspomniał o programie szczepień przeciw COVID-19.

Fragment wypowiedzi Trzaskowskiego, opublikowany w mediach społecznościowych przez TVP Info, skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Czasem brak jest słów by skomentować kłamstwo przeplatane megalomanią" - napisał na Twitterze. Dodał, że prezydent Warszawy "w kilka tygodni zdołał choćby wyprzeć z pamięci swoją nieudolność w Szpitalu Południowym".

Pod koniec marca minister zdrowia na wniosek wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła zadecydował o wprowadzeniu pełnomocnika do warszawskiego szpitala na Solcu, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego. - Głównym powodem wniosku była sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym - informował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA