fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Adam Niedzielski: Mylne wrażenie, że apogeum koronawirusa za nami

Fotorepa, Jakub Czermiński
Miesięczne dostawy szczepionek mogą nawet dojść do poziomu 10 milionów dawek. To nie będzie takim wąskim gardłem jak do tej pory. Teraz musimy rozbudować infrastrukturę, i przygotować na ten zastrzyk dostaw - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wykonaliśmy dotąd ok. 7,7 mln szczepień. Dobrą informacją jest milion wykonanych szczepionek w ubiegłym tygodniu - mówił na w poniedziałek na konferencji koordynator ds. szczepień, minister Michał Dworczyk. Do końca kwietnia ma być wykonanych 20 mln szczepień.

Miesięczne dostawy szczepionek mogą nawet dojść do poziomu 10 mln dawek preparatu. Samego Pfizera – jeżeli chodzi o dostawy tygodniowe – będziemy mieli ponad 850 tys. - poinformował minister zdrowia w rozmowie z TVP Info.

Adam Niedzielski podkreślił, że kluczowe pozostaje opanowanie epidemii. - Chodzi tu zarówno o kwestie stabilizowania sytuacji w szpitalach, ale równolegle zdynamizowanie, przyśpieszenie Narodowego Programu Szczepień tak, żeby to "lądowanie w Normandii" mogło być prostą drogą, która będzie początkiem finiszu - wyjaśnił.

Minister ostrzegł jednocześnie przed mylnym wrażeniem, że mamy za sobą apogeum epidemii. - W tej chwili to apogeum ma miejsce w szpitalach. To szpitale są bardzo obciążone, nawet można powiedzieć przeciążone liczbą chorych, osób hospitalizowanych - powiedział.

Niedzielski został również zapytany o to, kiedy Polacy mogą spodziewać się powrotu do normalności. - Jak będziemy mieli duże zaszczepienie, to wtedy z większą pewnością, większą odwagą będziemy mogli wracać do normalności. Na pewno nie będzie się to działo z dnia na dzień. To będzie stopniowe przywracanie normalności. Mam nadzieję, że chociażby przedszkola, szkoły, przynajmniej częściowo, to jeszcze nawet w perspektywie kwietnia - odpowiedział.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA