fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szwecja: Cząsteczki koronawirusa w szpitalnej wentylacji

AFP
W Szpitalu Uniwersyteckim w szwedzkiej Uppsali badacze znaleźli cząsteczki koronawirusa w wentylacji budynku. Naukowcy podkreślają, że może to dowodzić, że wirus unosi się w powietrzu.

Jak zaznaczyli autorzy badania, jego wyniki dowodzą, że cząsteczek koronawirusa musi być w powietrzu na tyle dużo, że osiadają one na suficie, a następnie przedostają się do wentylacji. Dodali również, że wykluczono, że materiał genetyczny, który znaleziony został w przewodach wentylacyjnych, przedostał się tam drogą kropelkową. Warto podkreślić jednak, że cząsteczki były martwe, nie miały więc zdolności zakażania.

- Nasze badanie wykazuje, że koronawirus może być obecny w powietrzu, a wówczas może dochodzić do zakażeń - powiedział autor badań Erik Salaneck.

Głos w sprawie zajął również główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. Jak zaznaczył, wyniki badań przeprowadzonych w szpitalu w Uppsali nie zmienią stanowiska szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego, z którego wynika, że COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Dodał również, że choć w szczególnych przypadkach koronawirus może być obecny w powietrzu, nie opisano dotąd przypadków, aby infekcja rozprzestrzeniała się przez systemy wentylacyjne. 

Źródło: Scientific Reports, Nord News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA