fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Hiszpanii stan zagrożenia i zapowiedź dalszych restrykcji

premier Hiszpanii Pedro Sanchez (w środku)
AFP PHOTO / LA MONCLOA / BORJA PUIG DE LA BELLACASA
W związku z epidemią koronawirusa premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju i zapowiedział kolejne restrykcje.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu gabinetu szef hiszpańskiego rządu oświadczył, że sytuacja jest wyjątkowa, najpoważniejsza od pięćdziesięciu lat.

Wprowadzenie stanu zagrożenia oznacza, że we wszystkich regionach Hiszpanii poza Wyspami Kanaryjskimi obowiązywać będzie godzina policyjna.

Do tego, by stan zagrożenia mógł obowiązywać dłużej niż 15 dni niezbędna jest zgoda parlamentu. Premier chce, by zarządzenie pozostało w mocy do 9 maja.

Sytuacja epidemiczna ma być oceniania osobno we wszystkich wspólnotach autonomicznych tworzących Hiszpanię. Podróżowanie między regionami może zostać zakazane w zależności od poziomu ryzyka. Władze regionów będą mogły wprowadzać ograniczenia możliwości przemieszczania się, które mają nie dotyczyć "uzasadnionych" podróży, np. do pracy.

Po ostatnich wzrostach liczby zakażeń nowym koronawirusem w większości regionów Hiszpanii przekroczone zostały parametry ustalone przez władze w czterostopniowej skali ryzyka.

Po raz pierwszy z powodu epidemii koronawirusa hiszpański rząd wprowadził stan zagrożenia w połowie marca. Sześciokrotnie przedłużany, stan ten obowiązywał do 21 czerwca.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA