fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Były minister w szpitalu po zakażeniu koronawirusem

Jarosław Zieliński
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Poseł PiS Jarosław Zieliński, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, trafił do szpitala po zakażeniu koronawirusem.

Portal suwalki.naszemiasto.pl poinformował, że polityk Prawa i Sprawiedliwości przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.

- Od kilku dni jestem w szpitalu - powiedział Jarosław Zieliński, cytowany przez portal. Zaapelował o zachowywanie środków ostrożności. - Koronawirus jest niezwykle groźny - ocenił.

Były wiceszef MSWiA to nie pierwszy polityk, który zmaga się z zakażeniem SARS-CoV-2 lub wywoływaną przez wirusa chorobą COVID-19.

W placówce medycznej w Katowicach przebywa poseł Jerzy Polaczek (PiS). "Choroba wiele mnie nauczyła. Poczułem cierpienie, słyszałem krzyki ludzi wołających o pomoc, widziałem jak umierają. Tylko w ciągu ostatniej doby na oddziale zmarły cztery osoby. Ich bliscy nawet nie mogą ich pożegnać. Bardzo im współczuję" - informował we wpisie w mediach społecznościowych, opublikowanym 25 października.

Zakażenie koronawirusem testy wykazały m.in. także u szefa MON Mariusza Błaszczaka i prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informował minister Andrzej Dera, prezydenta przechodzi zakażenie bezobjawowo.

Jak w środę przekazało Ministerstwo Zdrowia, od 4 marca w Polsce wykryto 299 049 przypadków koronawirusa, zmarło 4 851 osób zakażonych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: suwalki.naszemiasto.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA