fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Sondaż: 10,1 proc. Polaków uważa, że nie doświadczamy pandemii

Izolatka w szpitalu zakaźnym
Fotorzepa, Robert Gardziński
"Jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest Pani/Pana zdaniem pandemia koronawirusa?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

15 października resort zdrowia poinformował o wykryciu 8099 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce - był to największy dobowy przyrost liczby zakażeń w naszym kraju od początku pandemii koronawirusa.

Z kolei 16 października w Polsce zmarły 132 osoby chore na COVID-19 - w tym 12, które nie miało żadnych chorób współistniejących. Była to największa liczba zgonów chorych na COVID w ciągu doby od początku pandemii.

15 października premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wprowadzenie nowych obostrzeń w czerwonych strefach obejmujących m.in. ograniczenie liczby klientów obsługiwanych w sklepach oraz zamknięcie siłowni, basenów i aquaparków. Od soboty w czerwonej strefie znalazły się 152 powiaty i miasta na prawach powiatu - w tym m.in. Warszawa.

W Europie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza w Czechach - w ostatnich 14 dniach na 100 tysięcy mieszkańców wykrywano tam 701,9 zakażeń i 5,2 zgonu.

Rekordowe przyrosty zakażeń notowane są w wielu innych państwach Europy - Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji.

Uczestnikom sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl w dniach 14-15 października zadaliśmy pytanie jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest - ich zdaniem - pandemia koronawirusa.

36,9 proc. respondentów na tak zadane pytanie odpowiedziało, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

37,3 proc. ankietowanych uważa pandemię za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

7,9 proc. ankietowanych jest zdania, że pandemia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego.

10,1 proc. respondentów jest zdania, że nie doświadczamy pandemii.

7,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Pandemię za bardzo poważne zagrożenie uznaje ponad 40% kobiet i 31% mężczyzn. Odsetek respondentów traktujących pandemię jako poważne zagrożenie rośnie wraz z wiekiem badanych (co piąta osoba do 24 roku życia, blisko co drugi badany, który skończył 50 lat). Częściej niż ogół badanych pandemię bardzo poważnie traktują osoby posiadające wyższe wykształcenie (43%) oraz mieszkające w miastach liczących od 100 tys. do 199 tys. osób (46%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.10-15.10.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA