fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Liczba zgonów w Hiszpanii najniższa od 19 marca

AFP
W Hiszpanii w ostatnich 24 godzinach z powodu koronawirusa zmarły 123 osoby. To najniższa dzienna liczba zgonów od 19 marca - wynika z danych hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

Łącznie od początku epidemii w Hiszpanii zmarły 26744 osoby. W ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń wyniosła 373. W całym kraju zakażonych jest 227436 osób.

W niektórych regionach kraju od dziś obowiązują złagodzone przepisy wprowadzone w związku z epidemią. Mieszkańcy mogą organizować spotkania do 10 osób, a w restauracjach otwarte są ogródki z ograniczoną liczbą miejsc. 

Rząd będzie obserwował, czy złagodzenie obostrzeń nie doprowadzi do drugiej fali zakażeń. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA