fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Katarze za brak maski grożą trzy lata więzienia

AFP
Władze Kataru rozpoczęły egzekwowanie najsurowszego na świecie prawa, dotyczącego noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach publicznych. Za jej brak grożą teraz nawet trzy lata więzienia.

Katar to państwo z jednym z najwyższych wskaźników zakażeń koronawirusem. Do tej pory w tym małym kraju zanotowano ponad 32 tys. zakażeń, choroba dotknęła więc 1,2 procenta całej, liczącej 2,75 mln mieszkańców, populacji. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób tylko mikropaństwa - San Marino i Watykan - mają wyższy współczynnik liczby infekcji. Mimo to z powodu Covid-19 zmarło tylko 15 chorych.

Teraz, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, wprowadzono drakońskie prawo. Za nienoszenie w przestrzeni publicznej maseczki na usta i nos grożą kary nawet do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości do 55 tys. dolarów amerykańskich.

Zwolnieni z obowiązku są tylko kierowcy samochodów, podróżujący we własnych pojazdach.

Noszenie maseczek ochronnych jest obecnie obowiązkowe w około 50 krajach, chociaż naukowcy są podzieleni co do ich skuteczności.

Władze w Czadzie uznały brak maski na twarzy za przestępstwo i wprowadziło karę do 15 dni więzienia. Z kolei w Maroku można być skazanym za podobne przewinienie na trzy miesiące więzienia i grzywnę do 1300 dirhamów (130 dolarów).

Źródło: rp.pl/ Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA