fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Boris Johnson stanął na nogi. "Krótkie spacery"

AFP
Rzecznik prasowy Downing Street poinformował, że stan zdrowia Borisa Johnsona ulega stałej poprawie. Brytyjski premier jest w stanie chodzić "na krótkie spacery" po szpitalu.

Premier Wielkiej Brytanii wraca do zdrowia po kilku dniach spędzonych na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Londynie.

Boris Johnson był wspomagany tlenem, ale nie było konieczności użycia respiratora. Rzecznik prasowy premiera przekazał, że w piątek Johnson odbył krótkie spacery między odpoczynkami. 

- Rozmawiał ze swoimi lekarzami i podziękował całemu zespołowi za niesamowitą opiekę, jaką otrzymał - powiedział rzecznik.

- Jego myśli są z osobami dotkniętymi tą straszną chorobą - dodalo.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA