fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce - 117 nowych przypadków, śmierć 6 osób

Fotorzepa, Jakub Czermiński
W Polsce obecność koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 117 osób - podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci 6 pacjentów.

Nowo potwierdzone przypadki dotyczą 11 województw: wielkopolskiego (28), śląskiego (23), małopolskiego (16), opolskiego (16), podkarpackiego (9), podlaskiego (8), zachodniopomorskiego (6), lubelskiego (5), dolnośląskiego (4), lubuskiego (1) i świętokrzyskiego (1).

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła tym samym do 7049.

Jednocześnie resort poinformował, że do 251 wzrosła liczba ofiar epidemii w naszym kraju. W Tychach zmarli 69-letnia kobieta i 68-letni mężczyzna, w Krakowie - 64-letnia kobieta, w Grudziądzu - 75-letni mężczyzna, w Poznaniu - 82-letni mężczyzna, w Bolesławcu - 60-letni mężczyzna.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA