fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

WHO: To jeszcze nie szczyt pandemii

AFP
Choć tempo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem spada w niektórych państwach Europy, to jeszcze nie szczyt pandemii - ocenia Światowa Organizacja Zdrowia.

Spadek tempa rozprzestrzeniania się wirusa odnotowano we Włoszech i w Hiszpanii, jednak w Wielkiej Brytanii i Turcji sytuacja wciąż jest alarmująca - przekazano na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.

- Obecnie 90 proc. nowych przypadków notuje się w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu pandemii - powiedziała rzeczniczka WHO dr Margaret Harris. Dodała, że według najnowszych danych w Chinach największym zagrożeniem są "importowane" przypadki wirusa.

Zdaniem Harris, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie należy się spodziewać szczepionki na COVID-19.

Z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że na świecie wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się prawie 2 mln osób, a ponad 120 tys. zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA