fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Erdogan zarządził kolejne restrykcje w związku z epidemią

AFP
Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił wprowadzenie w Turcji kolejnych restrykcji, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Osoby poniżej 20 roku będą mogły wychodzić z domów tylko w niezbędnych przypadkach. Wcześniej nakaz pozostawania w domach wprowadzono dla osób powyżej 65 roku życia oraz cierpiących na choroby przewlekłe.

W miejscach publicznych, w tym w sklepach, wprowadzono teraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

W 31 miastach wprowadzony zostanie 15-dniowy zakaz wyjazdu i wjazdu dla pojazdów, z wyłączeniem tych przewożących niezbędne towary.

W Turcji odnotowano dotąd ponad 20 tys. przypadków koronawirusa, w tym 425 śmiertelnych. Za ozdrowiałych uznano 484 pacjentów.

Koronawirus dotarł do 181 państw i terytoriów. Liczba przypadków SARS-CoV-2 na świecie zbliża się do 1,1 mln. Pandemia kosztowała życie ponad 58 tys. ludzi.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl / Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA