fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 7 kwietnia

AFP
Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzające głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich *** Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podał się do dymisji. Na stanowisku wicepremiera ma go zastąpić Jadwiga Emilewicz *** Porozumienie pozostanie członkiem koalicji *** W Polsce potwierdzono 4848 przypadków koronawirusa, 129 osób zakażonych zmarło *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1,4 miliona.

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji, na kolejne informacje dotyczące walki z epidemią koronawirusa zapraszamy w środę od wczesnego ranka.

23:08

Grand Prix Kanady w Montrealu to dziewiąty wyścig F1, który nie odbędzie się w terminie z powodu pandemii koronawirusa. Sezon ruszy więc najwcześniej 28 czerwca. Ta data również jest jednak wątpliwa, bo wtedy kierowcy mieli rywalizować w Le Castellet we Francji, czyli jednym z najbardziej dotkniętych przez wirusa krajów. Przed rokiem na torze Paula Ricarda triumfował mistrz świata, Brytyjczyk Lewis Hamilton. Wcześniej odwołano wyścigi w Australii i Monako, przełożono także rundy w Bahrajnie, Wietnamie, Chinach, Holandii, Hiszpanii i Azerbejdżanie.

23:06

Parlament Słowenii uchwalił przepisy umożliwiające posłom prowadzenie obrad przez internet. W Słowenii potwierdzono dotąd nieco ponad tysiąc przypadków koronawirusa. 36 chorych na COVID-19 zmarło. Mimo tego oraz pomimo wprowadzanych ograniczeń w gromadzeniu się, parlamentarzyści nadal spotykali się w sali obrad, chroniąc się przed zakażeniem tylko zakładając maseczki i rękawiczki.

22:56

Jack Dorsey, założyciel i dyrektor generalny Twittera, poinformował, że przeznaczy 1 miliard dolarów na pomoc w walce z koronawirusem. Jak stwierdził, jest to około jednej czwartej jego osobistego majątku.

22:55

– Będę zabiegał, żeby wybory się odbyły w bezpiecznym terminie i mam większą siłę sprawczą jako kandydat na prezydenta niż jako ktoś, kto zrezygnuje z kandydowania na prezydenta czy kogoś, kto ogłasza bojkot. Lubię politykę, która osiąga cele, a nie która jest tylko teatrem i tylko teatralne gesty się w niej wykonuje. Chcę, żeby polityka była dla ludzi – mówił w Polsat News Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

22:52

Europoseł Adam Bielan stwierdził w Polsat News, że „musimy zrobić wszystko, żeby do kryzysu zdrowotnego oraz do kryzysu gospodarczego nie dołożyć sobie kryzysu politycznego”. – Z całą pewnością taki kryzys by nastąpił, gdyby marszałek Sejmu nie przestrzegała Konstytucji. Tej samej Konstytucji, na którą prezes Kosiniak-Kamysz tak często się powołuje i gdyby bezprawnie przedłużył kadencję urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezes Kosiniak-Kamysz natychmiast po 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja prezydenta Dudy, zacząłby kwestionować mandat prezydenta. W związku z tym my musimy zrobić wszystko, żeby mimo tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, zachować polityczną stabilność i dokonać wyboru prezydenta na kolejne 5 lat – przekonywał.

22:50

– Ja i posłowie Porozumienia pozostajemy w koalicji rządowej, natomiast ponieważ nie zgadzam się z tym, co robi polska klasa polityczna, nie zgadzam się z tym, że ciągle zajmuje się sprawą wyborów, ten termin wyborów już dawno powinien być odsunięty – mówił w TVN24 Jarosław Gowin. -Nie przekonałem do tego naszych koalicjantów z Prawa i Sprawiedliwości, nie przekonałem do tego opozycji, w konsekwencji podałem się do dymisji. Zaznaczam jednak, że to jest element pewnego planu, który będę rozwijał w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach – zapowiedział prezes Porozumienia.

22:37

Denis Manturow, rosyjski minister przemysłu i handlu, poinformował o braku odzieży ochronnej, z której musi korzystać personel w szpitalach, walcząc z epidemią koronawirusa. Zauważył jednocześnie, że Rosja nie radzi sobie z produkcją niezbędnej ilości odzieży ochronnej, ponieważ do tej pory główną specjalizacją właściwych przedsiębiorstw była produkcja kombinezonów chroniących przed promieniowaniem oraz dla przemysłu chemicznego, a nie sprzętu medycznego.

22:11

Izrael podpisał umowę o wartości 25 mln dolarów z chińską firmą BGI na dostawę sprzętu, który pozwoli na wykonywanie 10 tys. testów dziennie na obecność koronawirusa.

22:06

Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny i pozostaje on na oddziale intensywnej terapii celem dokładnego monitorowania. Jest w dobrym humorze – poinformował jego rzecznik, dobę po przyjęciu brytyjskiego premiera na oddział.

21:52

Już 26 proc. pracowników dostrzega duże ryzyko utraty zatrudnienia, ale jeszcze częściej (41 proc.) obawiają się związanych z pandemią obniżek wynagrodzeń – wynika ze specjalnej edycji badania Monitor Rynku Pracy (MRP) agencji zatrudnienia Randstad.

21:37

Jonatan Ben Artzi, wnuk nieżyjącego już premiera Icchaka Rabina, przeprosił na Twitterze, że wyraził życzenie, by premier Beniamin Netanjahu zakaził się koronawirusem. W swoim wpisie Artzi twierdził, że Netanjahu użył pandemii jako sposobu na skłonienie swojego politycznego rywala Beniego Gantza do rozmów o współpracy.

21:34

Wszędzie gdzie ląduje, An-225 budzi wielkie zainteresowanie lokalnych mediów i spottersów. W Polsce maszyna lądowała dotąd dwukrotnie – w 2003 na poznańskiej Ławicy. Dostarczała wówczas elementy linii produkcyjnej o masie 128 ton dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku. Dwa lata później z lotniska Pyrzowice pod Katowicami zabrała do Algierii trzy helikoptery, przeznaczone do opryskiwania pól w Algierii.

21:32

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, potwierdza, że za tydzień, we wtorek 14 kwietnia, na Okęciu po raz pierwszy wyląduje An-225 Mrija, największy obecnie używany samolot świata. Na jego pokładzie ma dotrzeć do Polski sprzęt medyczny, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem

21:29

Między poniedziałkiem a wtorkiem w stanie Nowy Jork zmarło 731 osób, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii. Do końca walki z wirusem jeszcze daleko, ale są jednak oznaki, że sytuacja może się zacząć stabilizować – pisze Aleksandra Słabisz, korespondentka „Rzeczpospolitej” z USA.

21:15

Dzisiaj w Polsce nie odbywają się wybory, wczoraj, przedwczoraj, jutro, a pomimo to – mówię to z żalem – kolejne osoby zapadają na koronawirusa i niestety również są osoby, które ten wirus zabija. No tak niestety to wygląda. Nie ma to nic wspólnego z procesem wyborczym – stwierdził wicepremier Jacek Sasin.

20:50

20:40

Wczoraj na oddział intensywnej terapii trafił premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Wyrazy wsparcia spływają do niego z całego świata, również z Polski.

20:36

Olbrzymi wzrost liczby ofiar we Francji jest częściowo spowodowany udostępnieniem danych na temat zgonów w domach opieki – poprzednie statystyki obejmowały tylko tych pacjentów, którzy zmarli w szpitalu. Miejscowe media, rozkładające statystyki na czynniki pierwsze, podkreślają, że we wtorek liczba zgonów w szpitalach spadła w porównaniu do poniedziałku, spowolnił również wzrost liczby chorych na oddziałach intensywnej terapii. Zdaniem ekspertów to kluczowy czynnik do obserwowania trendu.

20:30

Łączna liczba zakażeń koronawirusem na całym świecie przekroczyła 1,4 mln. Z tego 300 tys. chorych wyzdrowiało, zanotowano ponad 81 tys. zgonów spowodowanych COVID-19.

20:27

Niemiecki rząd nie chce jeszcze powiedzieć, jaki jest dokładny termin poluzowania restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Ale ma już strategię – informuje Deutsche Welle. W dokumencie mówi się także o tym, że pandemia prawdopodobnie trwać będzie jeszcze w roku 2021, ale sytuację będzie można utrzymać pod kontrolą nawet bez unieruchomienia kraju.

20:16

1417 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin we Francji. To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii nie tylko we Francji, ale na całym świecie.

20:03

W ciągu minionej doby w stanie Nowy Jork zmarło 731 osób – poinformował gubernator Andrew Cuomo. To najwyższa dobowa liczba zgonów na Covid-19 w Nowym Jorku. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w stanie to 5489.

19:51

Ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło we Francji 1417 chorych – poinformowały władze. Łącznie liczba ofiar przekroczyła już 10 tys.

19:26

Premier Izraela Beniamin Netanjahu po raz kolejny uzyskał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie przeszedł w związku z tym, że spotykał się z ministrem zdrowia Ja’akowem Litzmanem, u którego w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano COVID-19. Jutro premier opuści trwającą 14 dni kwarantannę.

19:24

19:14

Do komisji finansów publicznych trafił też projekt ustawy PSL o „utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej”.

19:11

Sejm w głosowaniu skierował do komisji finansów publicznych rządowy projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – za było 234 posłów PiS i 1 (Marek Dyduch) Lewicy.

19:04

18:55

Ministerstwo Zdrowia uzupełniło dane o nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce o Mazowsze – łącznie we wtorek potwierdzono 435 nowych przypadków, w tym 182 w województwie mazowieckim.

18:52

Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia wdzięczności dla pracowników ochrony zdrowia.

18:39

Prawdopodobieństwo recesji w 2020 r. wynosi 79 proc. – wynika z prognoz zebranych przez Narodowy Bank Polski wśród 22 zespołów ekonomistów. To oznacza, że część ekspertów wciąż wierzy w scenariusz żywiołowego odbicia aktywności w gospodarce po tym, jak zniesione zostaną ograniczenia wprowadzone w celu stłumienia epidemii Covid-19.

18:38

Zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatku PIT, preferencyjne kredyty gwarantowane przez BGK, podniesienie oświatowej części subwencji ogólnej – między innymi takie postulaty znalazły się w kolejnym apelu ekonomistów pod auspicjami prof. Jerzego Hausnera. Samorządy zaś powinny zwolnić mikroprzedsiębiorstwa na okres kilku miesięcy z nakładanych przez nie danin publiczno-prawnych

18:26

Zakazy wchodzenia do lasów i parków narodowych, jak i sposób ich wydania, nie mają podstaw prawnych – wskazuje rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar.

18:23

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi już ponad 17 tys. – wynika z najnowszych danych. W kraju potwierdzono już ponad 135,5 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2, ale wtorek był pod tym względem najlepszy od ponad trzech tygodni.

18:14

18:10

Po miesiącach blokady zniesiono zakaz podróżowania z chińskiego miasta Wuhan, w którym pandemia koronawirusa miała swój początek.

18:01

Mieszkaniec Suchedniowa, który będąc w domowej kwarantanny wyszedł kupić alkohol na stację benzynową, ma zapłacić 2 tys. zł kary – orzekł Sąd Rejonowy w Suchedniowie.

17:54

17:41

– Tarcza antykryzysowa to kpina. Rząd przygotował grupowe zwolnienia i cięcia płac w budżetówce. Nie ma za to żadnego wsparcia dla bezrobotnych. Nie ma świadczenia kryzysowego! To ma być wsparcie? To jest uderzenie w pracowników! – komentuje rządowy projekt Adrian Zandberg z Razem.

17:39

– Dla was walka z wirusem nie jest głównym celem, tylko walka z opozycją, utrzymanie u władzy – zarzuca rządowi z mównicy sejmowej Dariusz Rosati. Proponuje, by odrzucić projekt PiS, „bo on się do niczego nie nadaje”. Zapowiedział, że Koalicja Obywatelska nie poprze projektu rządowego.

17:38

17:32

786 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Wielkiej Brytanii. To największa liczba zgonów od początku epidemii. Łącznie liczba ofiar koronawirusa wynosi już prawie ponad 5,6 tys.

17:23

Wysoki Sąd w Indiach zezwolił właścicielowi pięciu kotów na podróż do sklepu z karmą dla zwierząt. Wcześniej policja odmówiła mężczyźnie przepustki ze względu na ogólnokrajową kwarantannę związaną z epidemią koronawirusa.

17:22

Optymizm nadal silny na rynkach. Wtorkowa sesja w USA zaczęła się od zwyżek a Dow Jones Industrial rósł 3,8 proc. Ale dzień wcześniej wzrósł on aż o 7,7 proc. Inwestorzy pozytywnie reagowali na zapowiedzi poluzowania kwarantanny w kilku krajach Europy. Rynek nabrał przekonania, że z koronawirusem można wygrać.

17:15

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma w czwartek wygłosić orędzie do narodu. We Francji liczba zgonów spowodowanych koronawirusem zbliża się do 9 tys.

17:09

Na mównicy sejmowej Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, przedstawia projekt ludowców „prawdziwej Tarczy Antykryzysowej”.

17:04

– Najważniejszą częścią projektu są rozwiązania ukierunkowane na ratowanie miejsc pracy i polskich firm. Proponujemy rozszerzenie zwolnienia z ZUS na firmy zatrudniające od 10 do 49 osób – zapowiedział Łukasz Schreiber.

17:01

W Sejmie Łukasz Schreiber przedstawia szczegóły kolejnego rządowego projektu pomocy m.in. dla przedsiębiorców.

16:55

– W najbliższych 30 dniach będziemy zajmować się rozmowami z politykami opozycji, ponieważ mamy poparcie klubu PiS potwierdzone podpisem pod tym projektem złożonym osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego, ale także premiera Morawieckiego – zapowiedział Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

16:39

Na konferencji prasowej w Sejmie Jarosław Gowin i Bortniczuk poinformowali, że przez najbliższe 30 dni będą skupiać się na wypracowaniu ponadpartyjnego porozumienia dotyczącego zmiany konstytucji – przedłużenia kadencji prezydenta do siedmiu lat.

16:36

Kamil Bortniczuk z Porozumienia rezygnuje z funkcji wiceministra w resorcie Funduszy i Polityki Regionalnej.

16:35

Z Włoch napływają niepokojące informacje dotyczące ofiar wśród personelu medycznego. Jak poinformowała krajowa federacja lekarska, w ciągu ostatniej doby zmarło pięciu kolejnych lekarzy.

16:26

Liczba ofiar śmiertelnych, spowodowanych spożyciem toksycznie skażonego alkoholu w Iranie, wynosi już ponad 600. Powodem masowych zatruć jest plotka, jakoby alkohol chronił przed zakażeniem koronawirusem.

16:19

Liga hiszpańska nie zagra do końca maja. Prezes La Liga Javier Tebas twierdzi, że powrót na boiska będzie możliwy najwcześniej 28 maja, w najgorszym wariancie – dopiero miesiąc później. – Decyzja będzie należała do hiszpańskiego rządu – powiedział Tebas. Przyznał też, że w grę nie wchodzi wcześniejsze zakończenie sezonu. Według szacunków, straty klubów mogłyby wówczas wynieść nawet miliard euro.

– Jeśli dokończymy sezon bez publiczności, uda się je zmniejszyć do 300 mln, z kibicami na trybunach – do 150 mln – stwierdził Tebas. Do rozegrania zostało 11 kolejek. Barcelona wyprzedza Real zaledwie o dwa punkty.

16:06

16:00

Prof. dr hab. Marcin Pałys, rektor UW, wydał nowe zarządzenia dotyczące zasad studiowania i pracy na Uniwersytecie Warszawskim, wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Zajęcia na uczelni będą prowadzone online co najmniej do 15 maja.

15:58

15:55

Każdy wyborca powinien rozważyć w swoim sumieniu, czy oddać głos w wyborach prezydenckich i usprawiedliwić w ten sposób drastyczne naruszenie podstawowych zasad funkcjonowania polskiego państwa – czytamy w wydanym dzisiaj stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

15:53

Posłowie nie mają dużo czasu na zapoznanie się z nową propozycją rządową dotyczącą ochrony przed skutkami epidemii. Analizując projekt posłanka Razem Magdalena Biejat zauważyła, że ustawa zakłada m.in. przedłużenie kadencji Organów Polskiego Związku Łowieckiego.

15:51

Jak wyrzucać śmieci? Są nowe wytyczne w związku z epidemią.

15:42

Dziś, w Światowy Dzień Zdrowia, Polacy nagrodzili medyków brawami za ciężką pracę i nieustanną walkę z koronawirusem. O 13:00 stanęli w oknach, na balkonach i minutowym aplauzem symbolicznie wyrazili wdzięczność pracownikom ochrony zdrowia.

15:30

Propozycja pana Gowina, by zmienić konstytucję budziła wyjątkowe wątpliwości i jest praktycznie nie do przeprowadzenia w obecnej sytuacji, ponieważ procedury trwałyby około 90 dni, więc nie ma na to szans nawet, gdyby wszystkie formacje polityczne ze sobą współpracowały – ocenił Jan Maria Jackowski, senator PiS.

15:21

– To nie są wybory. To jest głosowanie, bo mamy zagłosować na Dudę. Jeżeli jakimś cudem te wybory nie przyniosą Dudzie wygranej, to Trybunał Konstytucyjny uzna, że te wybory były niekonstytucyjne i trzeba je poprawić – ocenił były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

15:13

15:03

Sejm na się dziś zająć pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz projektem prawdziwej Tarczy Antykryzysowej autorstwa PSL. Wznowienie obrad planowane jest na 16.30.

14:55

– Pierwsze uzupełnienie tarczy antykryzysowej to rozszerzenie pomocy i zwolnienie ze składek ZUS dla pracodawców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników – zapowiedział minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber.

14:50

W ostatnim tygodniu gwałtownie wzrosła liczba osób przekonanych, że polski rząd źle chroni swoich obywateli przed koronawirusem – wynika z sondażu opublikowanego przez Onet.

14:49

14:44

Minister pracy Marlena Maląg apeluje o kupowanie polskich produktów, by wesprzeć polskie firmy.

14:43

https://twitter.com/PremierRP/status/1247504582344876032

14:40

14:39

14:38

Po nieco spóźnionym rozruchu, spowodowanym kolejną już – szóstą – wymianą kierownictwa, Polska Grupa Zbrojeniowa włączyła się do walki z koronawirusem.

14:34

Badacze z University College London szacują, w oparciu o istniejące modele dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa, że zamknięcie szkół jest stosunkowo mało skutecznym środkiem walki z tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, ponieważ zmniejsza to liczbę zgonów z powodu Covid-19 jedynie o 2 do 4 procent.

STR / AFP

14:19

14:09

Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle przeprowadził analizę szacunkową pierwszej fali pandemii koronawirusa. Z wyliczeń naukowców wynika, że w Europie umrze ponad 151 tys. osób, z czego aż 66 tys. w Wielkiej Brytanii.

13:58

Anne Hidalgo, mer Paryża oświadczyła, że od środy mieszkańcy miasta, którzy będą chcieli uprawiać jogging lub decydować się na inne ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu, będą mogli robić to jedynie między 19 wieczorem a 10 rano – informują CNN i BBC.

THOMAS COEX / AFP

13:46

We wtorek setki greckich pracowników służby zdrowia protestowało przeciwko warunkom pracy. Ich zdaniem w szpitalach brakuje personelu i sprzętu do walki z pandemią koronawirusa.

13:43

Premier Szkocji Nicola Sturgeon, na co dzień polityczny rywal Borisa Johnsona, życzy brytyjskiemu premierowi, który od poniedziałku znajduje się na oddziale intensywnej terapii w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, szybkiego powrotu do zdrowia.

13:35

13:28

13:25

13:11

Kanclerz Księstwa Lancaster, minister w rządzie Borisa Johnsona Michael Gove poddaje się kwarantannie, po tym jak u członka jego rodziny pojawiły się objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

13:04

Przedsiębiorcy nie muszą korzystać z możliwości zawartych w przepisach antykryzysowych, gdyż kodeks pracy przewiduje własne rozwiązania na czas kryzysu – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

13:00

Jeden z najbardziej prestiżowych japońskich szpitali przeprosił za „niewybaczalny błąd” po tym, jak 40 stażystów wzięło udział w imprezie alkoholowej. Przeprowadzone testy wykazały, że część z nich jest zakażona koronawirusem.

12:56

Senat nie będzie stosował żadnej blokady – będziemy stosować tylko jak najdokładniejszy proces legislacyjny. Mamy na to 30 dni – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki o przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu wyborczego umożliwiającej przeprowadzenie powszechnych, korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Ustawa trafiła obecnie do Senatu.

12:43

Z przewidywań analityków Domu Maklerskiego BOŚ wynika, że zatrzymanie gospodarki polskiej i światowej potrwa 2-3 miesiące i doprowadzi do spowolnienia gospodarczego.

12:42

Drugi z największych związków zawodowych w kraju – OPZZ – jednoznacznie negatywnie odnosi się do organizacji majowych wyborów korespondencyjnych. Zdanie listonoszy w tej sprawie wydaje się kluczowe, bowiem to właśnie oni mają zadbać o doręczenie ok. 30 mln pakietów do głosowania.

12:36

We Francji prowadzone są testy kliniczne polegające na transfuzji krwi od osób, które pokonały koronawirusa. Osocze otrzymają pacjenci, u których wystąpiły poważne objawy COVID-19.

12:32

W USA osoby poniżej 18 roku życia stanowią zaledwie 1,7 proc. wśród osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 – wynika z badania amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Aris Messinis / AFP

12:13

12:11

W Iranie w liczba ofiar koronawirusa w ciągu doby wzrosła o 133 – do poziomu 3872. Liczba nowych zakażeń wzrosła o 2089 – od początku epidemii w Iranie wykryto 62589 zakażeń wirusem. 3987 zakażonych wirusem osób przebywających w irańskich szpitalach jest w stanie krytycznym – poinformował irański resort zdrowia.

12:03

Sportowcy oszukują się, jeśli myślą, że mogą wykorzystać chaos wywołany globalną pandemią koronawirusa do brania dopingu – powiedział prezes Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.

12:02

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii w wyniku Covid-19 zmarły 743 osoby – oznacza to wzrost liczby ofiar koronawirusa w Hiszpanii do 13798.

11:48

Ministerstwo Zdrowia Filipin poinformowało o 14 kolejnych zgonach spowodowanych przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i 104 nowych zakażeniach koronawirusem w ciągu doby. Łącznie na Filipinach wirusem zakaziło się 3764 osób, 177 zmarło w wyniku Covid-19.

11:38

W Indonezji wykryto we wtorek 247 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju wzrosła do 2738. W wyniku Covid-19 w Indonezji zmarło 221 osób – to oznacza dobowy wzrost liczby ofiar o 17. W liczącej ok. 260 mln mieszkańców Indonezji przeprowadzono dotąd ok. 14300 testów na obecność koronawirusa.

11:32

7 kwietnia, przypada Światowy Dzień Zdrowia. Akcja mediów #BrawaDlaWas skierowana jest do wszystkich Polaków – to właśnie dziś, o godz. 13:00, każdy może stanąć w oknie lub na balkonie, by przez minutę brawami podziękować personelowi medycznemu za oddanie i opiekę.

11:23

Rząd chce rozszerzyć zakres i warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących najważniejszym osobom w państwie. VIP-y i ich rodziny zyskają prawo do świadczeń bez skierowania, a w przypadkach, gdy będzie tego wymagał ich stan zdrowia – niezwłocznie.

11:22

Państwowy operator, którego PiS wmanewrował w środku pandemii koronawirusa w organizację korespondencyjnych wyborów prezydenckich, może zostać mocno pokiereszowany.

11:13

Lekarze w Indiach są atakowani i nękani przez mieszkańców, którzy obawiają się, że mogą roznosić koronawirusa po kontakcie z zakażonymi pacjentami.

11:08

W poniedziałek 6 kwietnia 6974 umundurowanych funkcjonariuszy nowojorskiej policji, czyli 19,3 proc. jej stanu, przebywało na zwolnieniu chorobowym. 28 marca było to 12 proc. Zakażenie koronawirusem potwierdzono jak dotąd u 1935 nowojorskich policjantów i 293 pracowników cywilnych policji.

11:02

Japoński premier Shinzo Abe formalnie ogłosił wprowadzenie w Japonii stanu wyjątkowego. Stan wyjątkowy będzie obowiązywać od 7 kwietnia do 6 maja w Tokio i sześciu prefekturach Japonii najbardziej dotkniętych koronawirusem SARS-CoV-2.

10:47

Uroczystości ukończenia studiów w Japonii zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa, ale absolwenci jednej z uczelni mogli zdalnie brać udział w wydarzeniu. Sterowali robotami ze swoich domów.

10:46

10:44

Fiński rząd we wtorek podjął decyzję o przedłużeniu do 13 maja i zaostrzeniu kontroli na granicach ograniczając możliwość wjazdu do i wyjazdu z kraju. Finlandia obawia się przeniknięcia do północnej części kraju wirusa z sąsiedniej Szwecji.

Heikki Saukkomaa / Lehtikuva / AFP

10:41

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz: Z dostępem do testów na koronawirusa nie ma problemu. Dziennie możemy wykonywać już 10 tys. testów.

10:35

Od 24 marca już 1089 razy policjanci podejmowali czynności wobec osób w związku z naruszeniem art. 54 kodeksu wykroczeń. Nałożono 833 mandaty karne, a w pozostałych przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu – podaje Komenda Stołeczna Policji.

10:22

Po raz pierwszy od początku epidemii dobowy przyrost liczby zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczył w Rosji 1000 przypadków.

10:03

10:02

10:01

9:59

– Wybory w maju, kiedy spodziewany jest szczyt zachorowań, to kompletne szaleństwo. Nie może być tak, że w Polsce prezydenta wybiera koronawirus – mówi sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

9:54

O zmianach w Kodeksie wyborczym i wyborach prezydenckich, które mają odbyć się w Polsce w czasie epidemii rozmawiał z byłym premierem, Leszkiem Millerem, Jacek Nizinkiewicz. Zdaniem Millera wybory przeprowadzone w maju będą oznaczać, że w Polsce „doszło do drugiego zamachu majowego”. Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

9:49

9:47

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest mu podawany tlen, ale nie było potrzeby skorzystania z respiratora.

9:39

Francja nie osiągnęła jeszcze punktu szczytowego epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 – oświadczył minister zdrowia tego kraju, Olivier Veran.

Thomas SAMSON / AFP

9:31

Start wtorkowej sesji przyniósł kontynuację wczorajszych wzrostów. WIG20 w pierwszych minutach handlu był ponad 3 proc. nad kreską.

9:28

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz uważa, że wprowadzony w Polsce stan epidemii jest adekwatny do obecnej sytuacji. Tłumaczyła, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oznaczałoby pojawienie się wojska na ulicach oraz zamknięcie portali internetowych i rozgłośni radiowych.

9:26

9:24

Wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 17 maja. Jeżeli ta data potwierdzi się, to 17 maja 2020 roku będziemy mieli drugi zamach majowy – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były premier, europoseł Leszek Miller.

9:23

8:56

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że świat potrzebuje prawie sześciu milionów pielęgniarek. W przygotowanym raporcie podkreślono ich kluczową rolę, ponieważ stanowią ponad połowę wszystkich pracowników służby zdrowia na świecie.

8:55

Rząd Singapuru przedstawił projekt ustawy, który ma zapewnić możliwość bezpiecznego przeprowadzenia wyborów w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

8:53

8:41

Ceny żywności są dziś rozchwiane, ale po pandemii może być drożej – jeśli kryzys uderzy w producentów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

8:36

W Szwajcarii w ciągu doby wykryto 552 przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To spadek w stosunku do niedzieli, gdy w kraju wykryto 822 nowe zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar Covid-19 w Szwajcarii wynosi obecnie 584, a łączna liczba wykrytych zakażeń – 21652.

8:34

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że głosowanie korespondencyjne to bardzo dobra metoda. – Jesteśmy państwem nowoczesnym, sprawnym i jestem przekonany, że poradzimy sobie z takim trybem głosowania – ocenił.

Fot. Krzysztof Sklodowski/Fotorzepa

8:31

W Niemczech liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem zbliża się do 100 tysięcy – w ciągu doby wykryto 3834 nowe zakażenia, co oznacza, że od początku epidemii koronawirusa wykryto ich 99225 – wynika z oficjalnych danych Instytutu Roberta Kocha.

8:19

Premier Boris Johnson od niedzieli jest w szpitalu. Ma trudności z oddychaniem. – Nie umrze – zapewnia bliski mu pisarz. W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii trafił na oddział intensywnej terapii – pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.

8:09

W Waszyngtonie dzieci wypatrują pluszaków, które na parapetach postawili sąsiedzi. W ten sposób społeczność chce umilić czas najmłodszym, którzy zostali zamknięci w domach z powodu pandemii koronawirusa.

7:57

W odpowiedzialności za stabilność rządów, bo nie możeny doprowadzić w tym momencie do kryzysu politycznego, paraliżu rządu, zagłosowaliśmy odpowiedzialnie po to, aby rząd dysponował stabilną większością – tak wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Kamil Bortniczuk, polityk Porozumienia, tłumaczył w TVN24 dlaczego większość posłów Porozumienia zagłosowała za zmianami w Kodeksie wyborczym, które umożliwią przeprowadzenie wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej.

7:39

Od wtorku obowiązek noszenia maseczek poza domem wprowadzono także w Gwatemali. Prezydent Juan Orlando Hernández oświadczył, że noszenie masek po wyjściu z domu będzie „obowiązkowe, a nie opcjonalne”. W Gwatemali koronawirusa wykryto 74 przypadki koronawirusa. Trzy osoby w tym kraju zmarły na Covid-19.

7:38

7:23

Ubiegający się o prezydenturę w USA Joe Biden odbył „dobrą rozmowę na temat radzenia sobie z kryzysem wywołanym przez koronawirusa” z prezydentem Donaldem Trumpem – poinformował sztab kandydata Demokratów.

7:22

W Korei Południowej w ciągu minionej doby wykryto 47 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – to druga kolejna doba z liczbą nowych zakażeń mniejszą od 50 – informuje Reuters.

Ed JONES / AFP

7:09

Sąd Najwyższy Wisconsin zakazał gubernatorowi stanu, Tony’emu Eversowi, przesunięcia prawyborów prezydenckich na czerwiec. Oznacza to, że prawybory odbędą się we wtorek – w czasie, gdy w USA szaleje epidemia koronawirusa SARS-CoV-2.

KAMIL KRZACZYNSKI / AFP

6:52

W czerwcu bezrobocie może wzrosnąć do 9,4 proc., a w II kw. zatrudnienie spadnie o ok. 600 tys. Negatywny efekt pandemii wygaśnie dopiero w II połowie 2021 r. – przewidują ekonomiści Credit Agricole.

6:50

Zwolnienia pracowników mogą być ubocznym efektem przepisów o odpowiedzialności podatkowej zarządów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:47

Niepełnoletni kierowcy muszą zostać w domu – brzmi nakaz premiera i ministra zdrowia – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:45

6:39

Walka z pandemią powoduje, że z tygodnia na tydzień zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce wyraźnie się kurczy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:37

Przez pierwsze pięć dni kwietnia przedsiębiorcy złożyli 7,4 tys. wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:34

6:23

W Japonii wykryto w poniedziałek 252 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i siedem zgonów spowodowanych Covid-19. 83 nowe zakażenia wykryto w Tokio. Łącznie w Japonii wykryto 4618 przypadków koronawirusa, z czego 712 – na statku wycieczkowym Diamond Princess, który był poddany kwarantannie w porcie w Jokohamie. W wyniku Covid-19 zmarło w Japonii 91 osób (11 to pasażerowie Diamond Princess).

6:19

6:13

Przedsiębiorca, który nie zapłaci ZUS, odda więcej fiskusowi. To efekt tarczy antykryzysowej – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:12

Pomoc dla gospodarki powinna być znacznie większa, ograniczeniem jest jednak poziom zadłużenia czy wydatki sztywne budżetu. Rząd już teraz musi pokazać sposoby usunięcia tych barier – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:10

6:06

Eksperci i opozycja ostrzegają przed nowymi przepisami i rozwiązaniami, które chce zastosować rząd – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:59

5:37

Ministerstwo Zdrowia Indonezji zaakceptowało wniosek władz Dżakarty, które chcą wprowadzić zakrojone na szeroką skalę obostrzenia mające zwiększyć dystans społeczny między mieszkańcami stolicy kraju i spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

5:36

Musimy zatrudniać i szkolić personel ochrony zdrowia – przyznał wiceminister zdrowia Meksyku Hugo Lopez Gatell, po tym jak w ciągu doby w kraju stwierdzono 296 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To największy jak dotąd dobowy wzrost liczby chorych w tym kraju.

5:23

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zaakceptował we wtorek przedłużenie kwarantanny w kraju obejmującej ponad połowę jego mieszkańców do 30 kwietnia – informuje Reuters.

Ted ALJIBE / AFP

5:12

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern nie przyjęła dymisji ministra zdrowia, Davida Clarka, który wraz z rodziną w czasie ogólnokrajowej kwarantanny udał się na plażę, łamiąc przyjęte przez rząd zasady dotyczące zachowania dystansu społecznego.

4:57

W ciągu ostatniej doby w USA w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 1265 osób, a zakażenie wirusem wykryto u 29887 – wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa cytowanych przez CNN.

4:43

W Chinach kontynentalnych w ciągu ostatniej doby wykryto 32 przypadki zakażenia się koronawirusem – wszystkie dotyczyły osób przybywających do Chin spoza ich granic – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego. W ciągu ostatniej doby w Wuhan nie stwierdzono żadnego zgonu spowodowanego Covid-19 po raz pierwszy od początku epidemii.

Hector RETAMAL / AFP

4:25

W Polsce koronawirusa wykryto jak dotąd u 4413 osób. W wyniku Covid-19 zmarło 107 osób.

4:20

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1346566 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 74697 osób. Za wyleczone uznaje się 278695 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 367004 osób. W Hiszpanii – 136675 osób, we Włoszech zakażone zostało 132547 osób, w Niemczech – 103575, we Francji – 98010, w Chinach – 81740 osób, w Iranie – 60500, w Wielkiej Brytanii – 51608, w Turcji – 30217, w Szwajcarii – 21657, w Belgii – 20814, w Holandii – 18803, w Kanadzie – 16667, w Austrii – 12297, w Brazylii – 12232, w Portugalii – 11730, w Korei Południowej – 10331.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarły 16523 osoby, w Hiszpanii – 13341, w USA – 10871, we Francji – 8911, w Wielkiej Brytanii – 5373, w Iranie – 3739, w Chinach – 3331, w Holandii – 1867, w Niemczech – 1810, w Belgii – 1632.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA