fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Hiszpania przekroczyła liczbę 15 tys. zgonów

AFP
W ostatnich dniach w Hiszpanii rosła dobowa liczba odnotowywanych zgonów wywołanych COVID-19. W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o spadku. Łącznie do tej pory zmarło w kraju 15238 osób.

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba zgonów wywołanych zakażeniem koronawirusem wzrosła o 683. 

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że przekroczono 150 tys. przypadków zakażeń. Aktualny bilans wynosi 152446 i w ciągu ostatniej doby zwiększył się o 5756 przypadków.

W czwartek rano premier Hiszpanii powiedział w parlamencie, że kraj osiągnął już szczyt pandemii. Zwrócił się do członków parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego do 26 kwietnia.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA