fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Holandia: Wyzdrowiała 101-letnia pacjentka

AFP
W Holandii do zdrowia wróciła 101-letnia kobieta, która zaraziła się koronawirusem. Pacjentka przez ponad tydzień była leczona w szpitalu.

Kobieta, której nazwisko nie zostało ogłoszone mediom, trafiła do szpitala IJsselland w pobliżu Rotterdamu półtora tygodnia temu.

Pacjentka skarżyła się na problemy z oddychaniem. Przeprowadzony test na obecność koronawirusa dał wynik dodatnik.

101-latka była trzymana w izolacji. Obecnie jej stan zdrowia uległ poprawie i będzie mogła opuścić szpital. 

- To twarda kobieta. Wspaniale jest widzieć, jak postępuje zgodnie z zaleceniami lekarzy. Gdy kicha, zasłania twarz łokciem, a nawet mówi mi, żebym zachował odpowiednią odległość - powiedział lekarz Sunil Ramlal.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA