fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna świętuje stworzenie "socjalistycznej utopii"

AFP
Korea Północna świętuje ukończenie budowy jednego ze sztandarowych projektów Kim Dzong Una, nowego miasta położonego niedaleko góry Pektu-san, uznawanej w Korei Północnej za świętą. Północnokoreańskie media państwowe nazywają miasto "uosobieniem współczesnej cywilizacji".

Uroczystości, których częścią był pokaz fajerwerków, odbyły się w mieście w poniedziałek - poinformowała północnokoreańska agencja KCNA.

Dziennik "The Rodong Sinmun", oficjalny dziennik rządzącej krajem monopartii zamieścił zdjęcia, na którym widać Kim Dzong Una przecinającego wstęgę w czasie ceremonii, a także budynki pokryte śniegiem.

Miasto nosi nazwę Samjiyon i jest przedstawiane jako "socjalistyczna utopia".

W mieście oprócz osiedli mieszkaniowych znajdują się hotele, ośrodek narciarski, a także infrastruktura handlowa, kulturalna i medyczna.

KCNA podała, że miasto może przyjąć 4 tysiące rodzin. Zbudowano je na obszarze liczącym "setki hektarów".

Budowa miasta to jedna z największych inicjatyw gospodarczych podjętych przez Kim Dzong Una w ramach jego dążenia do budowy "samowystarczalnej gospodarki".

Jednak budowa miasta opóźniała się ze względu na deficyt materiałów budowlanych i rąk do pracy.

Opóźnienia sprawiły, że reżim w Pjongjangu zmobilizował do pracy młodzieżowe brygady, które - zdaniem uciekinierów z Korei Północnej - wykonują de facto niewolniczą pracę, ponieważ ich członkom nie płaci się, wydziela się im mniejsze racje żywieniowe i zmusza do pracy przez ponad 12 godzin dziennie nawet przez 10 lat w zamian za zwiększenie szans ich członków na dostanie się na uniwersytet lub wstąpienie w szeregi rządzącej krajem Partii Pracy Korei.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA