fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Płn. ma problem z narkotykami? "Mówią o nich zimny lód"

stock.adobe.com
Były północnokoreański dyplomata, Thae Yong-ho, który uciekł z kraju w 2016 roku twierdzi, że Pjongjang angażuje się we wspierany przez państwo przemyt narkotyków, a obecnie boryka się z problemem uzależnienia od narkotyków mieszkańców kraju.

- W Korei Północnej uzależnienie od narkotyków jest naprawdę, naprawdę poważnym problemem - powiedział dyplomata w rozmowie z Yahoo.

- Dlatego nawet rząd Korei Północnej podejmuje poważne kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się narkotyków. Ponieważ te prymitywne narkotyki są produkowane nawet przez pojedyncze rodziny w Korei Północnej - dodał.

- W Korei Północnej nazywa się je "lodem", "zimnym lodem", ponieważ po wyprodukowaniu narkotyki przypominają kruszyny lodu. Narkotyki są naprawdę poważnym problemem - podkreślił.

Thae, były zastępca ambasadora Korei Północnej w Wielkiej Brytanii, uciekł do Korei Południowej w 2016 roku. Jest jednym z najwyższych rangą przedstawicieli północnokoreańskiego reżimu, który zbiegł na Zachód.

Serwis Daily NK informował w tym roku, że wielu mieszkańców Korei Północnej w wieku 20-30 lat, a nawet licealistów zażywa metamfetaminę w czasie spotkań towarzyskich. Z kolei z doniesień Radia Wolna Azja wynika, że metamfetamina była "najpopularniejszym prezentem wręczanym w czasie obchodów rozpoczęcia chińskiego nowego roku" w Korei Północnej.

Thae podkreśla, że władze w Pjongjangu od lat produkują metamfetaminę w prowincji Hamgyong, głównie w drugim największym mieście kraju, Hamhung. Narkotyk jest obecnie przemycany na Zachód i tam sprzedawany.

Źródło: Yahoo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA