fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

ONZ: Zbiory w Korei Płn. najniższe od pięciu lat

AFP
Zbiory zbóż w Korei Północnej mają w tym roku być najniższe od pięciu lat, co oznacza iż 40 proc. mieszkańców kraju doświadczy poważnych niedoborów żywności. Powodem zmniejszających się plonów są susze i niewystarczające zirygowanie pól - informuje Reuters powołując się na raport ONZ.

W ostatnim raporcie dotyczącym sytuacji żywnościowej w Korei Północnej przygotowanym przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) czytamy, że 10,1 mln mieszkańców Korei Północnej wymaga pilnej pomocy żywnościowej.

"Mniejsze od średnich opady deszczu i niska dostępność irygacji w okresie od połowy kwietnia, do połowy lipca, kluczowym dla rośnięcia zbóż, dotknęły głównie uprawy ryżu i kukurydzy" - czytamy w raporcie FAO.

Korea Północna od lat boryka się z niedoborami żywności, na co wpływają m.in. sankcje nałożone na kraj w związku z rozwojem przez Pjongjang programu nuklearnego.

W tym roku północnokoreańskie media ostrzegały już przed skutkami suszy i "innych odbiegających od normy zjawisk" pogodowych.

W ostatnich miesiącach Korea Północna walczy też z rozprzestrzenianiem się ASF - pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń odnotowano tam w maju.

Już wcześniej ONZ alarmowało, że poziom produkcji w Korei Północnej spadł w 2018 roku do poziomu najniższego od ponad dekady.

Korea Płd. zadeklarowała już przekazanie 50 tys. ton ryżu swojemu północnemu sąsiadowi.

Największa klęska głodu, jaka dotknęła Koreę Północną w latach 90-tych, pociągnęła za sobą nawet milion ofiar.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA