fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna zmienia konstytucję, aby umocnić Kim Dzong Una

AFP
Parlament Korei Północnej zatwierdził zmiany w konstytucji w celu wzmocnienia roli przywódcy Kim Dzong Una jako głowy państwa - podały państwowe media.

Decyzja ta została podjęta po tym, jak Kim Dzon Un został został formalnie mianowany głową państwa oraz głównodowodzącym wojska. Zdecydowano o tym w lipcu, a zdaniem analityków miało to doprowadzić do przygotowania traktatu pokojowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Korea Północna od dawna apeluje o zawarcia porozumienia z USA. Ma to doprowadzić do normalizacji stosunków i zakończenia technicznego stanu wojennego, który obowiązuje od zakończenia wojny koreańskiej. 

Status Kim Dzong Una został wzmocniony, "aby zapewnić monolityczne przywództwo Najwyższego Lidera nad wszystkimi sprawami państwowymi" - przekazała państwowa agencja informacyjna KCNA. 

Kim został najwyższym przedstawicielem wszystkich obywateli Korei, co oznacza głowę państwa, a także "głównodowodzącego". W poprzedniej wersji konstytucji był "najwyższym przywódcą", który dowodził siłami zbrojnymi kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA