fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Demonstracja w Kijowie. "Żadnej kapitulacji przed Rosją"

AFP
Tysiące Ukraińców demonstrowało dziś wieczorem w Kijowie żądając braku kapitulacji przed Moskwą. Prezydent Wołodymyr Zełenski przygotowuje się do grudniowego spotkania z prezydentem Władimirem Putinem.

Po raz pierwszy od kwietniowych wyborów prezydenckich, przywódcy Ukrainy i Rosji spotkają się na szczycie, w których uczestniczyć będą również prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W związku z planowanym szczytem, sześć lat po protestach na Majdanie, ludzie ponownie wyszli na ulice. Tym razem apelowali, by nie doszło do kapitulacji przed Moskwą.

- Wszelkie ustępstwa tylko pogorszyłyby sytuację. Nie można zawrzeć umowy z Putinem - powiedział 44-letni  Andrij Sergujenko.

Demonstracja odbyła się mimo tego, że między państwami doszło do pewnych ustępstw. Rosjanie w tym tygodniu oddali trzy ukraińskie okręty wojenne, a we wrześniu doszło do dużej wymiany więźniów.

Ukraina i popierani przez Rosjan separatyści zgodzili się również na stopniowe wycofywanie wojsk z trzech wschodnich frontów.

- Działania Zełenskiego i jego ludzi, których celem jest wycofanie oddziałów, są prawdziwą kapitulacją. To nie jest normalne - oceniła 30-letnia Julia Nikołajenko, uczestniczka protestu.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA