fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraina bez Traktatu o Przyjaźni z Rosją

AFP
Ukraińska Rada Najwyższa zagłosowała za tym, by nie przedłużać obowiązywania Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Partnerstwie z Rosją. Za zakończeniem obowiązywania Traktatu zagłosowało 277 parlamentarzystów, przeciw było 20.

Traktat o Przyjaźni, Współpracy i Partnerstwie pomiędzy Ukrainą i Rosją został podpisany 31 maja 1997 roku przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmę i ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna.

Dokument ustalał zasady strategicznego partnerstwa, podkreślał nienaruszalność istniejących między państwami granic, wzajemne respektowanie integralności terytorialnej przez jego strony i obustronne zobowiązanie do nie wykorzystywania swojego terytorium do działań godzących w bezpieczeństwo drugiej strony układu.

Traktat automatycznie odnawiał się co 10 lat. Aby go wypowiedzieć jedna ze stron musiała wyrazić wolę wypowiedzenia Traktatu.

6 września 2018 roku Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zdecydowała nie przedłużać Traktatu, który wygaśnie 31 marca 2019 roku.

17 września prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret w tej sprawie. 21 września ukraiński MSZ przekazał notę Rosji informującą o chęci wypowiedzenia Traktatu. 3 grudnia 2018 roku do Rady Najwyższej trafił projekt ustawy wypowiadającej Traktat - teraz ustawa ta została przyjęta.

Na części terytorium Ukrainy obowiązuje obecnie stan wojenny po tym jak 25 listopada rosyjskie FSB zajęło trzy ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i aresztowało 24 ukraińskich marynarzy oskarżając ich o nielegalne wkroczenie na terytorium Rosji. Ukraina zaprzecza tym oskarżeniom.

Źródło: unian.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA