fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Ukraina: "Najbardziej antyrosyjski prezydent" pokieruje negocjacjami ws. Donbasu?

Wiktor Juszczenko
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko może zostać wysłannikiem Ukrainy na rozmowy w Mińsku w sprawie Donbasu po tym, jak zrezygnował Leonid Kuczma, który reprezentował Kijów podczas negocjacji.

Juszczenko jest postrzegany jako faworyt w walce o to stanowisko - twierdzi rosyjska gazeta "Kommiersant", na podstawie doniesień swoich źródeł bliskich procesowi negocjacji.

"Najbardziej antyrosyjski prezydent Ukrainy może poprowadzić delegację ukraińską w Mińsku i będzie to problem dla Rosji". Przykładowo (Juszczenko) nie mówi po rosyjsku bez tłumacza" - podało źródło gazety.

Wśród domniemanych konkurentów Juszczenki jest pierwsza wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Irina Gieraszczenko, która reprezentuje Ukrainę w podgrupie humanitarnej trójstronnej grupy kontaktowej do spraw konfliktu w Donbasie, oraz Rusłan Demczenko, doradca ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki i były wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.

Rosyjska gazeta twierdzi jednak, że Kijów rozważa także opcję rezygnacji z formatu Mińska.

2 października były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zakończył swoją pracę jako przedstawiciel Ukrainy w Trójstronnej grupie kontaktowej. W rozmowach w Mińsku uczestniczą przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE oraz delegaci samozwańczych republik: "Donieckiej Republiki Ludowej" i "Ługańskiej Republiki Ludowej".

Źródło: rp.pl/ Unian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA