fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Była doradczyni szefa Pentagonu: Ukraińców trzeba uzbroić w broń przeciwczołgową

123RF
Zdaniem Evelyn Farkas, byłej doradczyni szefa Pentagonu ds. Rosji, Ukrainy i Eurazji, gdyby Ukraina dwa lata temu otrzymała od USA rakiety przeciwczołgowe Javelin, obecnie na wschodzie tego kraju nie toczyłby się konflikt zbrojny.

Zdaniem Farkas USA powinny jak najszybciej dostarczyć Ukrainie rakiety przeciwczołgowe, co pomogłoby zmienić układ sił w rejonie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Byłby to też - jak przekonuje była doradczyni szefa Pentagonu - jasny sygnał dla Moskwy, że w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie USA nie pozostaną obojętne.

- Nie sądzę, by wyposażenie ukraińskiej armii w broń przeciwpancerną doprowadziłoby do jakiejkolwiek reakcji ze strony Rosji. Aby uniknąć wojskowej odpowiedzi Rosji na takie posunięcie, najlepiej dozbroić ukraińską armię w rakiety Javelin w czasie zawieszenia broni, zanim Rosja podejmie próbę zajęcia jeszcze większej części terytorium Ukrainy. W ten sposób zmusilibyśmy Rosję, by dwa razy zastanowiła się, zanim podejmie jakiekolwiek dalsze działania wojskowe - tłumaczyła Farkas. 

Farkas podkreśliła jednocześnie, że USA przekazały już Ukrainie pomoc wojskową o wartości 267 milionów dolarów, a tylko w 2016 roku pomoc ta ma osiągnąć wartość 300 milionów dolarów. 

- Kluczowe są ćwiczenia wojskowe. Wspólne ćwiczenia żołnierzy USA i innych państw NATO z jednostkami armii ukraińskiej zwiększają zdolności bojowe tych ostatnich. To znacznie ważniejsze niż jakiekolwiek wyposażenie, jakie możemy dostarczyć stronie ukraińskiej - stwierdziła jednocześnie była doradczyni szefa Pentagonu.

Mimo to - jak dodała Farkas - dostawy sprzętu dla ukraińskiej armii również są istotne, ponieważ wyposażenie ukraińskich jednostek jest przestarzałe.

Farkas zaapelowała też do przyszłego prezydenta USA, by ten prowadził aktywną politykę w Europie Wschodniej.

Źródło: Voice of America
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA