fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Czy w Izraelu popełniane są zbrodnie wojenne? Niepokój Międzynarodowego Trybunału Karnego

Strefa Gazy
PAP/EPA
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest zaniepokojony eskalacją przemocy na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i Izraelu i możliwością popełniania tam zbrodni wojennych - oświadczyła prokurator Fatou Bensouda.

"Odnotowuje z wielkim niepokojem eskalację przemocy na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, a także wokół Gazy i możliwość popełniania tam zbrodni zgodnie z zapisami Statutu Rzymskiego" - napisała Bensouda na Twitterze.

W środę nad ranem doszło do eskalacji konfliktu między Hamasem i Islamskim Dżihadem a Izraelem. W wyniku ostrzału rakietowego Izraela i odwetowych nalotów na Strefę Gazy zginęło co najmniej 35 osób po stronie palestyńskiej i 5 osób w Izraelu.

To największa eskalacja przemocy pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami od wojny z 2014 roku.

Prokurator MTK w marcu wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie możliwych zbrodni wojennych popełnianych na terytoriach palestyńskich.

Bensouda, którą 16 czerwca zastąpi brytyjski prokurator Karim Khan, w grudniu 2019 roku mówiła, że zbrodnie wojenne były lub są popełniane na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

O zbrodnie wojenne oskarża ona zarówno stronę izraelską, jak i Hamas.

Teraz Bensouda zapowiada, ze jej biuro będzie nadal monitorowało rozwój sytuacji w Izraelu pod kątem tego, co podpada pod jurysdykcję MTK.

Ustanowiony na mocy Statu Rzymskiego w 2002 roku MTK jest sądem ostatniej instancji sądzącym zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie ludobójstwa w krajach, które same nie chcą sądzić tych zbrodni.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA