fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

USA: Być może zniszczyliśmy dwa irańskie drony

AFP
Okręt US Navy USS Boxer w ubiegły czwartek podjął działania obronne wobec dwóch irańskich dronów w rejonie cieśniny Ormuz. Amerykanie są pewni, że udało im się strącić jedną z maszyn, ale nie wykluczają, że Iran tego dnia stracił dwa drony.

W ubiegły czwartek USA informowały o zniszczeniu irańskiego drona przez załogę okrętu desantowego USS Boxer. Wcześniej dron miał stworzyć zagrożenie dla załogi okrętu. Iran zaprzeczył, jakoby któryś z jego dronów został zniszczony - przedstawiciele irańskich władz sugerowali nawet, że być może Amerykanie strącili własnego drona.

Teraz rzecznik Dowództwa Centralnego USA (U.S. Central Command), ppłk Earl Brown poinformował, że w rzeczywistości USS Boxer podjął działania obronne w odpowiedzi na agresywne działania dwóch irańskich bezzałogowych statków powietrznych znajdujących się nad wodami międzynarodowymi.

- Widzieliśmy jak jeden bezzałogowy statek powietrzny spada do wody, ale nie zaobserowaliśmy "plusku" w przypadku drugiego (drona) - wyjaśnił ppłk Brown. Jak podkreślił chodzi o dwa osobne incydenty z udziałem bezzałogowych statków powietrznych, do których doszło w czasie jednego dnia.

Już wcześniej stojący na czele Dowództwa Centralnego gen. Kenneth McKenzie w rozmowie z CBS sugerował, że USS Boxer mógł strącić dwa drony.

- Jesteśmy pewni, że strąciliśmy jednego drona, ale mogliśmy też strącić drugiego - powiedział McKenzie w rozmowie z CBS.

Stosunki między USA a Iranem są napięte od 2018 roku, czyli od czasu jednostronnego wypowiedzenia przez USA porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa Zachodnie z Iranem w 2015 roku. Donald Trump wypowiedział to porozumienie w maju 2018 roku domagając się wynegocjowania nowej umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego, a także programu rakietowego.

Jesienią 2018 roku USA nałożyły sankcje na Iran, wprowadzając m.in. embargo na import irańskiej ropy. Początkowo osiem krajów (w tym m.in. Chiny i Turcja) korzystały z wyłączenia spod sankcji, ale od maja 2019 roku embargo ma charakter bezwzględny. Celem USA jest doprowadzenie do spadku eksportu ropy przez Iran do zera, tak aby wywrzeć ekonomiczną presję na Teheran i zmusić Iran do rozpoczęcia negocjacji z USA.

W odpowiedzi na rozszerzenie sankcji przez USA Iran zagroził m.in. blokadą strategicznej cieśniny Ormuz, co mogłoby zakłócić transport ropy z innych krajów Zatoki Perskiej. Z kolei USA zdecydowały się na wysłanie w rejon Iranu grupy bojowej lotniskowca Abraham Lincoln i grupy zadaniowej bombowców B-52, a także baterii Patriotów, w związku ze zdobytymi przez amerykański wywiad informacjami, że siły amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie mogą stać się celem ataku ze strony Iranu lub jego sojuszników.

"New York Times" ujawnił, że w przypadku ataku na siły USA, Waszyngton chce wysłać nawet 120 tys. żołnierzy do Iraku. Oficjalnie administracja Donalda Trumpa zdementowała te doniesienia.

W ostatnim czasie sytuacja na linii USA-Iran zrobiła się jeszcze bardziej napięta w związku z zestrzeleniem amerykańskiego drona przez Iran w rejonie Cieśniny Ormuz (Iran twierdzi, że dron naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju, USA zaprzeczają) oraz zatrzymaniem irańskiego tankowca na Gibraltarze w związku z podejrzeniem, że jego załoga zamierzała złamać sankcje nałożone przez UE na Syrię. Zatrzymania irańskiego tankowca dokonali Brytyjczycy - doszło do niego m.in. przy udziale brytyjskiej piechoty morskiej, ale Londyn miał w tej sprawie działać na żądanie Waszyngtonu.

Kilkanaście dni po zatrzymaniu irańskiego tankowca, irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zatrzymał brytyjski tankowiec. Wcześniej Teheran zarzucał Wielkiej Brytanii piractwo i bezprawne przetrzymywanie irańskiego statku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA