fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Morze Arabskie: Trwają poszukiwania amerykańskiego marynarza

Departament Obrony USA / U.S. Navy / Karolina A. Martinez
Za burtę lotniskowca USS Abraham Lincoln przebywającego na wodach Morza Arabskiego wypadł marynarz. Trwa akcja ratunkowa.

W akcji biorą udział cztery okręty - amerykańskie lotniskowiec klasy Nimitz USS Abraham Lincoln i krążownik typu Ticonderoga USS Leyte Gulf oraz Méndez Núnez - hiszpańska fregata typu Álvaro de Bazán i pakistańska fregata Aslat.

O poszukiwaniach zaginionego marynarza poinformowało dowództwo Piątej Floty marynarki wojennej USA.

Grupa uderzeniowa okrętów z USS Abraham Lincoln na czele została przesunięta z Morza Śródziemnego na Bliski Wschód w maju.

Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa John Bolton mówił wówczas, że powodem decyzji o przemieszczeniu okrętów były "niepokojące i eskalujące sytuację ostrzeżenia" ze strony Iranu.

Prezydent Donald Trump poinformował, że w czwartek w Cieśninie Ormuz amerykański okręt wojenny zestrzelił irańskiego drona. Teheran zaprzeczył, by stracił jakąkolwiek maszynę.

W Cieśninie Ormuz w ubiegłym miesiącu irańska armia zestrzeliła amerykańskiego drona. Według Teheranu, doszło do tego po naruszeniu irańskiej przestrzeni powietrznej; według Waszyngtonu - nad wodami międzynarodowymi.

Amerykanie obwiniają również Iran o ataki na dwa tankowce, które przepływały w czerwcu przez Zatokę Omańską.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA