fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

#RZECZoBIZNESIE: Jarosław Zagórski: Biura ładniejsze niż mieszkania pracowników

tv.rp.pl
Obecnie tworzy się przestrzenie, gdzie nie każdy z pracowników ma przypisane biurko – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy Ghelamco.

Ghelamco jest jednym z największych deweloperów na rynku biurowym w Polsce. Firma ostatnio ogłosiła kolejne inwestycje w Warszawie na ponad 1 mld zł. Powstanie m.in. The Warsaw HUB, potężna powierzchnia biurowa i hotelowa. - Ten projekt będzie oddany za 4 lata – mówił Zagórski. - Nie możemy liczyć w kategoriach, czy jest bańka na rynku, czy jej nie ma. Planujemy bardziej strategiczne. Zakładamy, że ten projekt przejdzie przez przynajmniej jeden cykl koniunkturalny.

The Warsaw HUB to największy projekt biurowy, jaki do tej pory realizowała Ghelamco. - Grubo ponad 100 tys. m kw – ocenił gość programu.

Zagórski zauważył, że obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych zmniejsza się charakter inwestora. - Z inwestora o charakterze długoterminowym na spekulacyjny. To jest niebezpieczne – przyznał.

Gość tłumaczył, że dzisiaj na rynku mamy hossę i panuje hurra optymizm. - Wtedy zaczynam być ostrożny. Możemy mieć przynajmniej sporą korektę w najbliższym czasie – prognozował.

Zagórski porównując potrzeby dzisiejszych najemców i tych sprzed kilkunastu lat przyznał, że jest między nimi przepaść. - W tej chwili tworzy się przestrzenie, gdzie nie każdy z pracowników ma przypisane biurko. Są to biurka rotacyjne. Zaoszczędzoną powierzchnię firmy dedykują na funkcje dodatkowe, często socjalne – tłumaczył. - Ten trend jest od jakiegoś czasu forsowany zarówno przez architektów jak i przez menadżerów. Jest to związane ze zmianą stylu zarządzania firmami. Często te biura są urządzone ładniej niż mieszkania pracowników – dodał.

Gość zastanawiał się nad przyszłością branży. - Rynek zmienia się z rynku pracodawcy na rynek pracownika. Mamy wiele firm, które łakomym okiem patrzą na Polskę i chcą się tutaj relokować, i będą szukały pracowników – przyznał.

Odniósł się również do starszych generacji biurowców. - Trzeba rozpatrywać indywidualnie zalety poszczególnych budynków, ich stan techniczny oraz lokalizację – mówił. - One będą ulegać konwersji, lub wyburzaniu. Cykl życia budynku biurowego skraca się. Jest to związane z przyspieszeniem rozwoju technologii – podsumował Zagórski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA