Urlopowicze czekają na bony

Większość planujących letnie wyjazdy wstrzymuje się z rezerwacjami, czekając na bony wakacyjne – wynika z badania firmy Sun & Snow.

Aktualizacja: 29.06.2020 12:40 Publikacja: 29.06.2020 12:18

Urlopowicze czekają na bony

Foto: Sun & Snow

Sun & Snow zarządza wynajmem 2 tys. apartamentów w ponad 30 miejscowościach wypoczynkowych i miastach w Polsce. - Na nieco ponad tydzień do rozpoczęcia tzw. wysokiego sezonu rezerwacji dokonało zaledwie 26,4 proc. badanych, przy 92 proc. ankietowanych, którzy planują wyjazd w tym roku – podaje firma w komunikacie.

Według wcześniejszych prognoz Sun & Snow poziom rezerwacji apartamentów w polskich kurortach w lecie w tym roku to ok. 80-95 proc., czyli podobnie jak w ubiegłym roku. - Zainteresowanie to potwierdza badanie wśród osób preferujących wypoczynek w kraju. Aż 94 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć spędzenia tegorocznego urlopu w Polsce – podają przedstawiciele Sun & Snow. - Jednocześnie zaledwie 26,4 proc. badanych deklaruje, że ma już rezerwację, a 29,5 proc. chce zarezerwować pobyt na miesiąc przed planowanym przyjazdem. Zwlekać do ostatniej chwili będzie 16 proc. badanych. Pozostałe 28,1 proc. to osoby, które zaczekają z rezerwacją do ok. 2 tygodni przed planowanym urlopem.

- Według najnowszych informacji bon wakacyjny będzie przeznaczony dla dotychczasowych beneficjentów programu „500+". Ma on wejść w życie jeszcze te wakacje, choć zapewne najwcześniej dopiero w czwartym tygodniu lipca – podaje operator apartamentów wakacyjnych.

- W rozmowach z klientami planującymi wakacyjny wypoczynek, ale też w wynikach naszych badań widać, niestety, dużą niepewność – mówi Marcin Dumania, prezes Sun & Snow. - Wynika to zarówno z sytuacji gospodarczej, obaw co do stabilności zatrudnienia, ale również niejasnej sytuacji związanej z tzw. bonem turystycznym. Może to powodować dużą zmienność cen w obrębie całej branży, która na pewno straci na braku turystów zagranicznych. Z drugiej strony nadal pewną niewiadomą jest popyt ze strony krajowego rynku. Tymczasem wyniki badania pokazują, że Polacy są spragnieni wypoczynku i wszystko wskazuje, że sezon w tym roku będzie wydłużony.

Ankietowani pytani o długość planowanego wyjazdu najczęściej wybierali odpowiedź: trzy - siedem dni (61,9 proc.) - Z kolei dłuższy wyjazd, od ośmiu do 15 dni planuje 33 proc. osób. Zaledwie 3 proc. badanych chce wyjechać na dłużej niż 15 dni – wskazuje Sun & Snow. - 37,9 proc. osób planuje wyjechać dwa razy, a więcej niż dwa - 36,6 proc. Grupa osób, które planują jeden wyjazd stanowiła 24,6 proc. ankietowanych.

- Dane potwierdzają, że coraz częściej decydujemy się na wyjazdy krótsze, ale jednocześnie liczymy, że uda nam się wyjechać na wypoczynek więcej niż jeden raz w roku – komentuje Marcin Dumania.

Nie zmieniają się preferencje dotyczące ulubionego terminu wyjazdu. Większość, bo 64,1 proc. osób chce wyjechać w lipcu lub sierpniu. 28,1 proc. ankietowanych preferuje wrzesień lub późniejsze miesiące. - Jednocześnie wśród osób, które zadeklarowały, że najchętniej zdecydują się na wyjazd do apartamentu wypoczynkowego, największą grupę (67,4 proc.) stanowili ankietowani planujący wyjazd dla trzech - pięciu osób. Z kolei 27,5 proc. to osoby deklarujące chęć wyjazdu w dwie osoby – wynika z badania.

- Apartament wypoczynkowy od zawsze, ze względu na cenę i warunki, był chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi czy większe grupy znajomych – mówi prezes Dumania.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu