Biurowiec V.Offices dewelopera AFI Europe Polska został nagrodzony przez BRE Global, organizację zajmującą się certyfikacją inwestycji pod kątem ich proekologiczności. Obiekt zaprojektowała polska pracownia architektoniczna Iliard. Budynek już na etapie projektowym dostał certyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding" (dokładnie 90,57 proc.). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Biurowiec został właśnie otwarty. - V.Offices to inwestycja powstała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Centralna lokalizacja, nowoczesne powierzchnie, zastosowane rozwiązania architektoniczne i technologiczne oraz materiały spełniające normy najwyższej klasy energetycznej - opisuje inwestycję Sebastian Kieć z AFI Europe Poland. Zapewnia, że zastosowane technologie i rozwiązania przełożą się na niższe koszty eksploatacyjne.

- Nazwa biurowca - V.Offices to nawiązanie do bryły budynku, przypominającej kształtem literę „V", ale również do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very" pod każdym względem: proekologicznych rozwiązań, lokalizacji, elastyczności powierzchni i estetyki - mówią przedstawiciele pracowni Iliard. - Sama lokalizacja budynku była wystarczającym powodem, aby w sposób szczególnie odpowiedzialny podejść do kwestii jego oddziaływania na środowisko. V.Offices powstał w Krakowie przy al. 29 Listopada, w samym centrum jednego z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań.

- Główną intencją projektantów była dbałość o wprowadzenie do budynku najnowszych technologii zapewniających wysoki poziom efektywności energetycznej i obniżenia poziomów zużycia wody - mówi Andrzej Gacek, architekt prowadzący z pracowni Iliard Architecture & Interior Design. - Działania miały na celu stworzenie obiektu, który będzie spełniać najbardziej restrykcyjne wymogi certyfikacji BREEAM. Wzrost świadomości odpowiedzialności za środowisko naturalne musi dotyczyć każdego. Specyfika Krakowa wymaga perspektywicznego myślenia o przyszłości miasta. Projektanci zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Również wyjątkowa lokalizacja budynku,  niedaleko Dworca Głównego PKP, ma szansę zmotywować wielu użytkowników budynku do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem. Jest też infrastruktura dla rowerzystów i miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

- To bez wątpienia znacząco zmniejszy emisję spalin do atmosfery - dodaje cytowany w komunikacie Dominik Włodarczyk, ekspert ds. BREEAM z firmy Sweco Consulting.