fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Śmiałe i ważne wizje docenione

Nagrodziliśmy nie tylko inwestycje deweloperskie czy projekty architektoniczne, ale również inicjatywy stanowiące odpowiedź na zmiany klimatu czy zanieczyszczenie powietrza
Maciej
Jakość życia jako usługa – to hasło tegorocznego Real Estate Impactor, wydarzenia „Rzeczpospolitej" i „Nieruchomości".
Co kryje się pod pojęciem jakość życia, czy podobnie to pojęcie rozumieją samorządowcy i deweloperzy, jak oddolne inicjatywy wpływają na rozwój zdrowych miast. O tym i o wielu innych tematach rozmawialiśmy podczas naszego już trzeciego spotkania organizowanego w Gdyni.

Ważne projekty

Jak co roku redakcja nagrodziła również inicjatywy, które zmieniają nasze miasta na lepsze. Chodzi o projekty, które odzwierciedlają ambicje i aspiracje mieszkańców, dodają miastu siły, pozwalają lepiej manifestować swoje wartości, ale też pozwalają stawić czoła wyzwaniom cywilizacyjnym, jak zmiana klimatu czy zanieczyszczenie środowiska.
W kategorii „Nowa ikona miasta" zwycięzcami w podkategorii realizacja zostali Garvest Real Estate za inwestycję Bałtyk w Poznaniu, a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za nową siedzibę Wydziału Radia i Telewizji UŚ.
Poznański Bałtyk doceniony został m.in. za to, że dzięki przemyśleniu funkcji służy nie tylko pracownikom biur, ale też mieszkańcom.
„Nowy obiekt Uniwersytetu Śląskiego posiada współczesną formę, która jednocześnie silnie nawiązuje do architektury regionu. Budynek znakomicie wtapia obiekt w istniejącą zabudowę" – wskazano w uzasadnieniu nagrody.

Liczy się wizja

Nagrodę za „Wizję zmieniającą oblicze miasta" otrzymały Echo Investment i EPP za projekt „Towarowa 22" w Warszawie. Inwestycja zajmie ok. 6,5 ha – kwartał między ulicami Towarową i Miedzianą. Projekt międzynarodowej pracowni architektonicznej BIG zakłada przywrócenie tu pieszych ulic historycznej Warszawy związanych z funkcjami, które są zorientowane na ludzi: sklepami, kawiarniami oraz parkiem stanowiącym serce tego miejsca.
Koncepcja urbanistyczna wprowadza także funkcję kultury. Siedzibę w tym miejscu ma ulokować jeden z warszawskich teatrów, a także jedyne w Polsce kino festiwalowe, zaprojektowane na potrzeby premier czy innych dużych wydarzeń kulturalnych.
Stworzenie odpowiedniej dla tego miejsca liczby mieszkań i miejsc pracy ma zbudować żywą społeczność i sprawić, że będzie tętniło życiem całą dobę i przez cały rok. Żeby sprostać jego historii, architekci chcą wkomponować również modernistyczny pawilon Domu Słowa Polskiego do sieci połączonych ogrodów i przestrzeni publicznej.
W tej kategorii nagrodziliśmy również pomysł na zabudowę placu Długosza w Raciborzu, projekt pracowni Toprojekt.

Łąki z odsieczą dla zdrowia miast

Zwycięzcą w kategorii „Projekt Wartościowy dla Mieszkańców Miast" została Fundacja Łąka za inicjatywę Łąki Kwietne w Polskich Miastach.
Fundacja, będąc świadoma związku między różnorodnością biologiczną a zdrowym ekosystemem dla ludzi, zwierząt i planety, dąży do zwiększenia różnorodności biologicznej i przeciwdziałania dewastacji zasobów naturalnych poprzez urbanizację. Przemienia miejskie przestrzenie, zmieniając krajobraz z zielonych pustyń na dzikie, różnorodne biologiczne łąki kwiatowe. Z pożytkiem dla miast – łąki kwietne to bowiem m.in. pochłaniacze zanieczyszczeń, wymagają mniej podlewania niż trawniki, ale w przypadku np. powodzi mogą wchłonąć dwa razy więcej wody, co zmniejsza ryzyko podtopień.
Jakiemu zrealizowanemu obiektowi można było przyznać tytuł „projekt wnoszący nową jakość dla mieszkańców? Kapituła konkursowa uznała jednomyślnie, że Centrum Praskiemu Koneser.
„To samo serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Koneser powstał na terenie XIX fabryki wódki, przywracając do życia zabytkowe budynki i tworząc nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej" – czytamy w uzasadnieniu nagrody.
W tej kategorii nagrodę – jako projektowane zamierzenie – otrzymała również Cavatina Holding za koncepcję rewitalizacji centrum Bielska-Białej. Celem projektu jest przeobrażenie ulicy 3 Maja/Zamkowej (obecnie drogi tranzytowej) w deptak miejski, przekształcenie obszaru placu Wojska Polskiego (dawny rynek w Białej) w reprezentacyjny plac miejski oraz odbudowę zabudowy kwartałowej ulic Cyniarskiej i Mostowej.
Zwycięzcą w kategorii „Innowacyjna koncepcja projektowania przestrzeni miejskiej" został Jakub Szczęsny za projekt IMPLANT. To trzypoziomowy obiekt składający się z 272 kontenerów i przeszklonych powierzchni. Koncept wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi, technicznymi i realizacyjnymi. Nowocześnie zaprojektowane kontenery powstaną na działce o pow. ponad 10 tys. mkw. przy ul. Chmielnej 75 w Warszawie. Do dyspozycji najemców przewidziano blisko 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej.
Górażdże Beton oraz Skanska wyróżnieni zostali natomiast za „Zielony Beton" w ramach innowacyjnej technologii poprawiającej jakość życia w mieście.
– Zielony beton to produkt, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków, a także ma właściwości samoczyszczące. Może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleb – podkreślono podczas gali wręczenia nagród.
Pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej chodnik z zielonego betonu powstał na terenie warszawskiej inwestycji Generation Park firmy Skanska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA