Belgowie wybrali projekt inwestycji na poznańskim Łazarzu

Na terenie o powierzchni 5,5 ha firmy BPI Real Estate Poland i Revive planują wielkomiejski kompleks z mieszkaniami i obiektami komercyjnymi.

Aktualizacja: 05.05.2021 10:27 Publikacja: 05.05.2021 10:13

Foto: materiały prasowe

W planach jest także rewitalizacja zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Ma też powstać centralny park z zielonymi alejami. Z zielonych terenów będą korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania.

Działkę pomiędzy ul. Matejki, Grunwaldzką i Ułańską, 2 km od centrum Poznania i dziesięć minut spacerem od Dworca Głównego, inwestorzy kupili we wrześniu 2020 roku od Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mieszkania, biznes, zabytki

Inwestycja BPI i Revive powstanie w trzech etapach, a jej ukończenie planowane jest na koniec 2029 roku. Będzie podzielona na trzy części: biznesową od strony ulicy Grunwaldzkiej, mieszkalną (mieszkania o podwyższonym standardzie i premium) od strony ulicy Matejki oraz na cześć zabytkową od strony ulicy Ułańskiej. Ta część to serce całego kompleksu.

Belgijscy deweloperzy wybrali właśnie projekt inwestycji. Pochodzi z pracowni SUD Architekt Polska. Zdaniem inwestorów projekt SUD najlepiej eksponuje historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu. Będą widoczne z każdej strony inwestycji.

Jej koncepcja zakłada budowę otwartego minimiasta w mieście, łączącego starą zabudowę z nową oraz z architekturą najbliższej okolicy.

- Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań i jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – mówi cytowany w komunikacie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Z naszym partnerem Revive zrealizujemy w Poznaniu jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate Poland – nowoczesny, wielofunkcyjny projekt deweloperski. Zgodnie z naszym motto „Urban Shapers" postawiliśmy na kompleksowy wielkomiejski projekt, który będzie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania – mówi Béranger Dumont, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland. - Zależy nam na stworzeniu otwartego minimiasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom. Skupimy się na bardzo ważnych dla nas aspektach: zrównoważonym rozwoju, w tym ekologii i długofalowych korzyściach społecznych - zapowiada.

Alexandre Huyghe, dyrektor generalny spółki Revive, podkreśla, że projekt inwestycji wpisuje się w misję firmy. – Chcemy tchnąć nowe życie w zaniedbane, niewykorzystywane tereny miejskie – mówi dyrektor. - Poza wielofunkcyjnym kompleksem na tym terenie powstanie miejsce wnoszące wartość dodaną dla dzielnicy. Zaplanowaliśmy dużo zieleni i proekologiczne rozwiązania.

Gaj, ekologia

– Nasza koncepcja nawiązuje do kultowego historycznego gaju palmowego w pobliżu tego miejsca. Chcemy, aby nasz projekt był ekologiczną dzielnicą sprzyjającą symbiotycznej relacji miasta z przyrodą – mówi cytowany w komunikacie Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury i partner w pracowni SUD Polska. - Konstrukcje zostaną wkomponowane w ogrody i parki, które będą w pełni otwarte dla wszystkich mieszkańców, sprzyjając proekologicznym środkom przemieszczania się oraz socjalizacji. Nowa dzielnica będzie łączyła funkcje biurowe i mieszkalne. Natomiast odrestaurowane historyczne budynki wojskowe będą szlachetną oprawą nowego parku, czyniąc ją nowym, tętniącym życiem fragmentem miasta – dodaje.

Belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive do prowadzenia tej poznańskiej inwestycji powołały spółkę joint-venture.

BPI Real Estate to deweloper działający w Belgii, Polsce i Luksemburgu. Firma powstała ponad 30 lat temu. Buduje mieszkania, biura, obiekty handlowo-usługowe.

BPI Real Estate należy do belgijskiej grupy kapitałowej CFE powstałej w 1880 roku i notowanej na giełdzie Euronext w Brukseli.

Revive to firma deweloperska z siedzibą w Gandawie. Powstała w 2009 roku.

W planach jest także rewitalizacja zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Ma też powstać centralny park z zielonymi alejami. Z zielonych terenów będą korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania.

Działkę pomiędzy ul. Matejki, Grunwaldzką i Ułańską, 2 km od centrum Poznania i dziesięć minut spacerem od Dworca Głównego, inwestorzy kupili we wrześniu 2020 roku od Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu