fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

W PKP Cargo nadal spadają przewozy

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Z najnowszych danych wynika, że wrzesień był kolejnym miesiącem z rzędu w którym malała masa ładunków transportowanych po polskich torach.

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że we wrześniu przewieziono w Polsce 19,63 mln ton ładunków. To o 4,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Jeszcze gorzej było pod względem tzw. pracy przewozowej. Wyniosła ona 4,46 mld tonokilometrów, co oznaczało jej spadek o 8,5 proc. Tym samym rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce wykazał dziesiąty z rzędu miesięczny spadek pod względem masy przetransportowanych ładunków i siódmy z rzędu pod względem pracy przewozowej.

- Największy wpływ na spadki przewozów, wg dotychczas dostępnych danych, ma mniejsza liczba przewozów towarów związanych z budownictwem, sektorem energetycznym oraz przemysłem ciężkim. Funkcjonowanie przewoźników kolejowych w swojej tradycyjnej roli, jako przedsiębiorców gwarantujących przewóz towarów masowych jest w bardzo dużym stopniu zależne od przebiegu dużych projektów infrastrukturalnych czy stopnia zapotrzebowania sektora energetycznego - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Ignacy Góra, prezes UTK. Dodaje, że z tego powodu tak ważne jest stwarzanie nowych możliwości wykorzystania transportu kolejowego.

PKP Cargo podało, że we wrześniu grupa przewiozła 8,2 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 2,6 proc. w stosunku do sierpnia. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła także praca przewozowa (o 1,3 proc.). - Wrześniowe dane dają podstawy do optymizmu, że ostatnie miesiące 2019 roku będą pokazywać poprawę sytuacji w sektorze kolejowych przewozów towarowych. Grupa PKP Cargo zwiększa przewozy i chcemy tę tendencję utrzymać w kolejnych miesiącach - mówi cytowany w komunikacie prasowym Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

W ujęciu rok do roku giełdowa spółka przewiozła więcej kontenerów. We wrześniu przetransportowano ich 679 tys. ton, co oznacza zwyżkę o 4,5 proc. Wzrósł także transport koksu i węgla brunatnego. Tego typu ładunków przewieziono 308 tys. ton, czyli o 14,8 proc. więcej niż we wrześniu 2018 r. Spółka nie podaje, jakich towarów przewozi mniej. Prawdopodobnie tendencja spadkowa nadal utrzymuje się w obszarze węgla kamiennego i kruszyw.

Po III kwartałach tego roku grupa PKP Cargo przewiozła 74,6 mln ton towarów, co oznacza spadek o 9,7 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei praca przewozowa sięgała 18,8 mld tonokilometrów i tym

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA