fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Kolej pozwoli zdobyć nowe rynki w Azji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Polskie i azerskie koleje podpisały we wtorek umowę o strategicznej współpracy.

Okazją jest wizyta w Polsce prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Współpraca Polskich Kolei Państwowych oraz Kolei Azerbejdżanu pozwoli wspierać przewozy po południowej stronie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Natomiast w przyszłości współpraca obu przewoźników ma umożliwić wykorzystanie linii kolejowych przy transporcie towarów w relacji Europa–Iran–Indie. Umowa przewiduje również wspólne konsultacje, badania naukowe, a także organizację konferencji i seminariów.

– Bardzo się cieszę, że współpraca między Polską a Azerbejdżanem nabrała rozpędu – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

– Podpisany dokument daje podłoże pod rozwój przewozów towarowych i usług logistycznych świadczonych przez ADY Express LLC, PKP LHS i PKP Cargo – dodał Krzysztof Mamiński.

Jak podkreślił, współpraca będzie miała także pozytywny wpływ na rozwój Euroterminala Sławków oraz Centrum Logistycznego Medyka-Żurawica.

Zawarte we wtorek porozumienie z Kolejami Azerbejdżanu to kolejne przedsięwzięcie realizowane dla budowania współpracy gospodarczej z krajami Azji. W połowie ubiegłego roku w terminalu przeładunkowym PKP Cargo w Warszawie zatrzymał się chiński pociąg kontenerowy, który przyjechał do Europy po raz pierwszy pod marką China Railway Express. Marka ta ma być wiodącą w kolejowych przewozach kontenerowych w relacjach Chiny–Europa.

We wtorek odbyło się także polsko-azerbejdżańskie forum biznesowe. Według prezydenta Andrzeja Dudy Polska musi poszukiwać nowych rynków docelowych dla swojego eksportu, z uwagi na duże jego skoncentrowanie w krajach Unii Europejskiej. Z tego punktu widzenia Azerbejdżan ma być przyszłościowym rynkiem dla polskich towarów, usług i inwestycji.

– Perspektywicznym obszarem pozostaje współpraca w sektorze wysokich technologii, innowacyjnych rozwiązań oraz branży IT – powiedział Andrzej Duda.

Pojawiają się także szanse na współpracę w sektorze rolno-spożywczym, branży budowlanej, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA