fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Schetyna: Jachira przeprosiła, ten incydent się nie powtórzy

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Przeprosiła Klaudia Jachira za ten incydent i wiem, że on się już nigdy nie powtórzy - stwierdził Grzegorz Schetyna, komentując możliwość usunięcia kontrowersyjnej satyryczki z listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej.

Klaudia Jachira prowadzi na YouTube kanał satyryczny, w którym głównie atakuje partię rządzącą. Znalazła się na liście kandydatów do Sejmu Koalicji Obywatelskiej - startuje w Warszawie z 13. miejsca.

Satyryczka wzięła udział w młodzieżowym Strajku Klimatycznym, który odbył się w piątek.
Zamieściła w sieci zdjęcie na tle pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, na którym widnieje napis "Bóg, Honor, Ojczyzna". Stoi na tle trzymanego przez dwie dziewczyny transparentu o treści "Bób, hummus, włoszczyzna, vege".

Treść transparentu oburzyła nie tylko politycznych przeciwników Koalicji Obywatelskiej, ale i w samej KO pojawiły się apele o usunięcie Jachiry z listy wyborczej. O tym, że zachowanie satyryczki było "nieprzyzwoite" i źle świadczy o osobie, która chciała zwrócić na siebie uwagę, mówił w poniedziałek Sławomir Nitras. - Zrobienie sobie zdjęcia uważam za kompromitujące. Już kiedyś mówiłam i to dużo wcześniej, że to, co robi pani Klaudia Jachira, całkowicie nie jest w mojej estetyce. I uważam, że nie powinno się w ten sposób uprawiać polityki - powiedziała z kolei we wtorek Katarzyna Lubnauer. Szefowa Nowoczesnej zastrzegła, że "jedyna metoda, żeby odejść z listy, to jest własna rezygnacja".

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO, pytany o Jachirę na briefingu w Brukseli, powiedział, że kontrowersyjne hasło pochodziło z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

- Ona stanęła przy tym haśle i przy tych uczestnikach tego strajku. Zdjęcie jest nieszczęśliwe. Oczywiście tło, pomnik Państwa Podziemnego – świętość, która jest poza wszelką kwestią i dyskusją dla nas wszystkich. Przeprosiła Klaudia Jachira za ten incydent i wiem, że on się już nigdy nie powtórzy - powiedział Schetyna, cytowany przez portal 300polityla.

- Tutaj trzeba być bardzo starannym, nie tylko w kampanii, ale na co dzień - dodał lider PO.

W poniedziałek na swojej stronie na Facebooku Jachira przepraszała „wszystkich, którzy poczuli się urażeni zdjęciem ze Strajku Klimatycznego”. „Jest mi przykro, że wykonana przypadkowo fotografia z młodzieżą wywołała tyle kontrowersji. Usunęłam ją dlatego, bo nie zgadzam się, by ucierpiały osoby, które wykonały transparent i dla których ważny jest los naszej Ojczyzny i Planety. Dziewczynom chodziło o grę słów” - tłumaczyła, podkreślając, że szanuje tych, którzy „bronili Ojczyzny, naszych bohaterów, kombatantów i weteranów”. „Nie miałam zamiaru nikogo obrażać. Sama nieraz podczas prób do spektaklu o Powstaniu Warszawskim miałam przyjemność rozmawiać z powstańcami. Podziwiałam i podziwiam ich odwagę i determinację w walce o wolność” - napisała.

Słowa Schetyny skomentował na Twitterze europoseł PiS Patryk Jaki. „A to nie ma problemu. Emi też przeprosiła” - napisał, nawiązując do afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA