fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Rzecznik rządu: Polska wśród pierwszych państw udzielających pomocy Libanowi

AFP
- Jak strona libańska będzie deklarowała potrzeby, tak one będą realizowane - powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, wyrażając na antenie TVP1 radość, że Polska jako jedno z pierwszych państw udziela pomocy Libanowi po wybuchu w Bejrucie.

We wtorek w Bejrucie doszło do wielkiej eksplozji, która spowodowała znaczne zniszczenia portu i jego okolic. Prawdopodobnie eksplodowały tysiące ton saletry amonowej. Według wstępnych doniesień, niebezpieczny materiał był przechowywany bez należytych zabezpieczeń.

Dowiedz się więcej: Główny silos zbożowy Libanu zniszczony. Minister uspokaja

Bilans tragedii stale wzrasta, libańskie władze mówią o co najmniej 135 zabitych i 5 000 rannych. Liczba ofiar może wzrosnąć - trwa przeszukiwanie gruzów, wiele osób jest zaginionych. Prezydent Libanu zapowiedział surowe ukaranie winnych tragedii.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem MSWiA i Mariuszem Kamińskim podjął decyzję o niezwłocznym skierowaniu pomocy do Bejrutu.  - W pierwszej kolejności na miejsce udadzą się nasi ratownicy z KGPSP, zapewnimy też niezbędne wsparcie medyczne i pomoc poszkodowanym - zapowiedział szef rządu.

O sprawę pytany był w TVP1 rzecznik rządu Piotr Mueller. - Pierwsza grupa ratowników poleciała do Libanu - oświadczył. Zadeklarował, że udzielona przez Polskę będzie taka pomoc, jaka będzie niezbędna. - Dołączyliśmy do mechanizmu międzynarodowego i unijnego w zakresie pomocy humanitarnej. Wszelkie środki, które będą niezbędne, zostaną tam skierowane - mówił.

Dopytywany stwierdził, że chodzi o środki medyczne oraz o zasoby ludzkie, w tym ratowników, którzy udali się na miejsce tragedii. Realizowane mają być deklarowane przez stronę libańską potrzeby.

- Cieszę się, że Polska wraz z takimi krajami jak Francja czy Niemcy jako jedno z pierwszych państw udzieliło tej pomocy - podkreślił rzecznik rządu.

Źródło: TVP1
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA