fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sklepy zapłacą za wartość obrotów

Fotorzepa
Handel już teraz ma niską rentowność. Proponowana przez PiS stawka 2 proc. pochłonęłaby cały zysk sieci, które liczą na modyfikację nowej daniny.

Planowany przez PiS podatek obrotowy od handlu wielkopowierzchniowego wyjątkowo zmobilizował biznes do wyrażenia sprzeciwu. Wiele firm poparło inicjatywę Forum Polskiego Handlu (FPH), które zamiast jednolitej stawki 2 proc. proponuje progresywną, zaczynającą się od 0,1 proc. obrotu. „Propozycja chroni narodowy interes poprzez wsparcie polskich przedsiębiorców handlowych i zmniejsza dystans między dużymi zagranicznymi sieciami a sklepami polskimi" – przekonuje Forum w komunikacie.

Niedługo mogą powstać także inne wersje opodatkowania. – Przygotowujemy swoją propozycję określenia wysokości podatku zależnie od generowanych obrotów, jesteśmy otwarci na rozmowy – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej firmy z ponad 30 tys. sklepów.

– Projekt [rządzącego ugrupowania – red.] w wersji z 15 września jest raczej nie do utrzymania, zaś ostatnie propozycje wskazują na jego ewolucję w kierunku największego obciążenia firm ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA