fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Niemieckie ziemniaki udawały polskie? Biedronka musi się tłumaczyć

Bloomberg
Detalista tłumaczy się ludzkim błędem, a organizacje rolników szykują pozew i mówią o „wojnie wypowiedzianej rolnikom".

Drobna pomyłka może narobić poważnych problemów. Przekonuje się o tym właśnie największy detalista w Polsce, sieć Biedronka, w której niemieckie ziemniaki reklamowane były jako pochodzące z Polski. O tym, że niemieckie ziemniaki opisywane są jako polskie poinformowała na swoim facebookowym profilu Unia WarzywnoZiemniaczana, organizacja zrzeszająca polskich rolników.

Detalista tłumaczy się błędem ludzkim oraz przeprasza za całą sytuację.

- Bardzo przepraszamy za tę sytuację, w której doszło do błędu ludzkiego. Wzmocnimy nasze procedury sprawdzania kraju pochodzenia przy odbieraniu dostaw. Tylko w zeszłym tygodniu (między 9.09 a 14.09), w 2916 sklepach sieci Biedronka sprzedaliśmy prawie 2 miliony kg ziemniaków. Od początku roku do sierpnia 2019 klienci naszej sieci zakupili u nas 83 miliony kg ziemniaków. Tak duża rotacja tego konkretnego produktu oznacza, że czasem w ciągu dnia asortyment ziemniaków wymienia się całkowicie po kilkanaście razy i stąd mogą wynikać błędy w poszczególnych sklepach.

Jednocześnie podkreślamy, że zgodnie ze strategia naszej firmy co do zasady preferujemy rodzimych dostawców i polskie produkty. W efekcie, aż 92 proc. produktów dostępnych w sklepach naszej sieci w ub.r. pochodziło od polskich dostawców – stwierdza w przesłanym redakcji „Rzeczpospolitej" oświadczeniu Marek Walencik, dyrektor kategorii warzyw i owoców w sieci Biedronka.

Rolnikom takie tłumaczenia jednak zapewne nie wystarczą. W momencie odkrycia błędnych oznaczeń ziemniaków napisali wprost, że uważają to za „wojnę". Ich zdaniem sieć Biedronka działa na szkodę polskich rolników.

- Biedronka kolejny raz świadomie i celowo dobija w dół cenę polskich ziemniaków robiąc promocję i sprzedając jako polskie, ziemniaki z importu!!!

Traci rolnik. Oszukiwany jest konsument, który dostaje błędna informacje i kiepskie jakościowo warzywo – piszą na swoim profilu rolnicy z Unii Warzywno Ziemniaczanej.

W związku z sytuacją chcą wystąpić na drogę sądową przeciwko Biedronce i zaczęli zbierać środki na pozew poprzez portal Zrzutka.pl. W momencie pisania tego artykułu zgromadzono już niemal 60 procent potrzebnej kwoty.

Problemy z prawidłowym oznaczeniem towaru to plaga w polskim handlu. W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości w 30 procentach przypadków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA