Eurogrupa: co dalej z Grecją

Eurogrupa na specjalnym spotkaniu w Brukseli ma zdecydować czy podjąć negocjacje z Grecja w sprawie nowego planu pomocy dla tego kraju

Aktualizacja: 12.07.2015 06:06 Publikacja: 11.07.2015 14:56

Eurogrupa: co dalej z Grecją

Foto: AFP

22.37

Fińska bomba?

22.30

W eurogrupie ciągle brak konsensusu w sprawie wsparcia dla Grecji

Po pięciu godzinach negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro wciąż nie podjęli decyzji, czy dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów o nowym programie pomocy dla Grecji. Według nieoficjalnych informacji część państw żąda od Grecji poprawienia programu.

Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę zbierze się nadzwyczajny szczyt strefy euro oraz całej UE, aby omówić sytuację Grecji. Jeszcze w piątek źródła w strefie euro informowały, że jeśli ministrowie finansów dojdą w sobotę do porozumienia i wyrażą zgodę na rozpoczęcie negocjacji o nowym programie wsparcia dla Grecji, szczyt nie będzie potrzebny.

Sceptyczna według przedstawionych przez Grecję propozycji reform jest ponad połowa strefy euro, około 10 państw. Według doniesień mediów w Finlandii, to ten kraj najmocniej sprzeciwia się wspieraniu Aten. Fińska telewizja YLE podała, że Fin Alexander Stubb może zablokować zgodę na trzeci program dla Grecji. Jego ustępstwo mogłoby oznaczać zerwanie koalicji rządzącej przez eurosceptyczna partię Prawdziwi Finowie.

Poruszenie wśród obserwatorów wywołała też informacja niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który napisał o dokumencie niemieckiego ministerstwa finansów, zakładającym dwie możliwości. Jedna z nich przewiduje, że Grecja poprawi swe propozycje; druga - że z Atenami będzie się negocjować „przerwę" w obecności w strefie euro. Druga ewentualność zakłada opuszczenie przez Grecję eurolandu na co najmniej pięć lat i zrestrukturyzowanie swego zadłużenia. Grecja pozostałaby członkiem Unii Europejskiej i nadal otrzymywałaby wsparcie „stymulujące wzrost gospodarczy, a także pomoc humanitarną i techniczną".

Źródła w Brukseli zaprzeczyły, by dokument ten trafił w sobotę na stół negocjacji eurogrupy. (PAP)

22.16

Jest potwierdzenie: Finlandia nie zaakceptuje nowego pakietu ratunkowego dla Grecji

22.10

Eurogrupa pracuje nad oświadczeniem: Grecja ma wprowadzić więcej reform w przyszłym tygodniu, wtedy wznowione zostaną rozmowy

21.50

Telewizja n-tv.de: Kanclerz Angela Merkel wiedziała o propozycji czasowego Grexitu przedstawionej przez ministra Wolfganga Schaeublego na nadzwyczajnym spotkaniu eurogrupy. - Wszystko co robi Schaeuble jest ustalone z kanclerz - powiedział przedstawiciel niemieckiego rządu

21.41

Fińskie media twierdzą, że Niemcy, Holandia, Finlandia, Estonia, Litwa, Słowacja i Słowenia są za czasowym Grexitem

21.38

Finlandia mówi NIE Grecji. Finowie mogą być tym krajem, który w eurogrupie może zablokować porozumienie

21.35

Przedstawiciel UE: Grecja musi przeprowadzić więcej reform rynkowych. Musi też wprowadzić więcej zmian prawnych, by pokazać, że to poważna sprawa

21.25

Eurogrupa przedstawiła listę nowych, dodatkowych warunków do spełnienia przez Ateny zanim rozpoczną nowe negocjacje

21.20

Fińska partia eurosceptyków wzywa swojego ministra do głosowania na NIE: żadnych nowych pieniędzy dla Greków

21.09

Ostatnia wieczerza: ministrowie jedzą kolację, ale przy stole panuje cisza...

21.05

Jutro też spotkanie eurogrupy? Anonimowe "źródło" twierdzi, że rozpocznie się o 9 rano

21.00

Joseph E. Stiglitz: USA muszą ocalić Grecję

20.55

Spotkanie ministrów zakończy się dziś koło 22 czasu miejscowego - twierdzi źródło europejskie. W przyszłym tygodniu odbędą się dwa kolejne spotkania

20.47

"Mamy w Grecji powiedzenie: nic nie jest bardziej trwałe niż prowizorka"

20.43

Po pięciu latach rozmów czy Grecja powinna zostać w strefie euro, teraz będziemy mieli pięć lat rozmów czy powinna do niej wrócić?

20.34

Minister gospodarki: dysydenci z Syrizy powinni zrzec się mandatów

Grecki minister gospodarki Jeorjos Stathakis oświadczył w sobotę, że deputowani rządzącej partii Syriza, którzy nie zgadzają się z polityką rządu dotyczącą warunków zagranicznej pomocy finansowej, powinni ustąpić.

Podczas debaty w greckim parlamencie, która zakończyła się w sobotę nad ranem, dziesięciu deputowanych Syrizy odrzuciło propozycję reform przedstawioną przez rząd jako podstawa do negocjacji z zagranicznymi wierzycielami, bądź wstrzymało się od głosu.

"Jeśli deputowani z ramienia lewicowej partii nie zgadzają się z polityką rządu (...) powinni trzymać się reguł i zrezygnować z mandatu" - powiedział Stathakis greckiej telewizji Mega TV.

Jednym z tych, którzy nie zagłosowali za propozycjami rządu jest minister energetyki Panajotis Lafazanis. Zaproponowane przez rząd reformy, dzięki którym Grecja chce otrzymać pomoc ratującą kraj przed bankructwem, parlament zaaprobował przy poparciu prounijnych partii opozycyjnych.

Minister Stathakis powiedział też, że restrykcje dotyczące przepływów kapitału, nałożone na greckie banki, pozostaną w mocy jeszcze co najmniej dwa miesiące. Sprecyzował, że banki mogłyby zostać ponownie otwarte już w przyszłym tygodniu, jeśli podczas weekendu Grecja porozumie się z kredytodawcami, ale inne restrykcje kapitałowe, w tym dotyczące wycofywania wkładów i transferów za granicę, w większości zostaną utrzymane. (PAP)

20.31

Eurogrupa chce by Grecy zrobili więcej, zanim rozpoczną dalsze rozmowy

20.30

Kanclerz Merkel nic nie wiedziała o pomyśle 5-letnieg Grexitu?

20.02

Merkel będzie musiała teraz zdecydować: czy chce Schaeuble w swoim rządzie, czy Grecję w strefie ero

19.58

CNN: Europa musi zdecydować o dalszej pomocy dla Grecji

19.37

Jutro w Brukseli nadzwyczajny szczyt państw UE w sprawie pomocy dla Grecji

19.32

Za kulisami eurogrupy

19.32

Za kulisami eurogrupy

19.28

Ministrowie eurogrupy udali się na kolację

19.25

Reuters: niemiecki minister finansów nie zaproponował Grexitu na 5 lat

18.55

Greckie władze zaprzeczają informacjom FAZ. Ani Schaeuble, ani nikt inny nie proponował Grexitu na 5 lat

18.48

Byłyinister finansów Grecji Janis Warufakis nazwał Wolfganga Schaeuble "ciemiężycielem Europy"

18.42

Scheuble zaproponował, by "wyrzucić" Grecję ze strefy euro, ale na 5 lat... Czy to wyzwanie rzucone Angeli Merkel?

18.37

FT: Jeśli Grecja wyjdzie ze strefy euro drukowanie nowej waluty może zająć kilka miesięcy

18.25

The Independent: Czy Europa może jeszcze ufać Grecji

18.22

The Telegraph: W przerwie obrad eurogrupy

18.10

Tageszeitung: Werner Faymann, minister finansów Austrii: jesteśmy bliżej porozumienia, niż kiedykolwiek

17.45

Stathakis: kontrola kapitału może zostać zniesiona w ciągu kilku miesięcy. To będzie szybka procedura, o ile będzie porozumienie

17.41

Dziennikarze czekają na zakończenie spotkania eurogrupy

17.40

Prof. Tasioulas: Czy Niemcy będą się domagać rządu służalczych technokratów w Grecji, zanim okażą ekonomiczny i etyczny zdrowy rozsądek?

17.32

Giorgos Stathakisa, grecki minister gospodarki mówi, że jeśli będzie porozumienie to greckie banki zostaną wkrótce ponownie otwarte. W ciągu tygodnia...

17.15

Plan "Wolfiego" dla Grecji?

17.12

Czy Grecja to tylko wierzchołek góry lodowej?

17.00

Ministrowie finansów strefy euro podzieleni w sprawie Grecji

16.30

MacShane: Nie będzie Grexitu, ale będzie Brexit

Prawdopodobnie Grecji uda się zostać w strefie euro, natomiast szanse na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską są coraz większe - powiedział PAP Denis MacShane, były brytyjski minister ds. europejskich.

Zdaniem MacShane'a, z wykształcenia ekonomisty, Grecji nie można trzymać latami w więzieniu za długi, jak jednej z postaci w powieściach Charlesa Dickensa. Premier Grecji Aleksis Cipras poddał się żądaniom eurolandu i zrobił to dla dobra Grecji. Należy go za ten pragmatyzm cenić - dodał były minister.

„Cipras skapitulował i przyjął wszystkie warunki jakie postawiły przed nim instytucje. Zrobił to dla dobra Grecji, aby mogła pozostać w strefie euro i aby Grecy mogli dalej używać tej waluty" – twierdzi MacShane.

Gdyby Cipras tak nie postąpił, od przyszłego tygodnia greckie banki musiałyby zacząć posługiwać się pieniędzmi podobnymi do tych, których używa się w grze Monopoly. Nie byłaby to nawet nowa drachma, bo włączenie w obieg prawdziwej nowej waluty zajęłoby co najmniej pół roku. Grecja w praktyce zostałaby więc usunięta z ekonomicznej mapy świata – uważa MacShane.

Jego zdaniem Cipras odniósł pewien sukces, bo sprawił, że wreszcie w Paryżu, Madrycie, Brukseli, a nawet w Berlinie przyjęto do wiadomości, że dług grecki jest nie do spłacenia i musi być poddany restrukturyzacji.

Co prawda z Berlina wciąż dochodzą do nas pomruki, że jakiekolwiek porozumienie z Grecją powinno być oparte na niemieckich zasadach, ale powiedzmy sobie wprost, przecież Niemcy też mieli swoje długi umorzone w latach 50., zresztą tak samo Polska w latach 90." – przypomina MacShane, którego ojciec był Polakiem.

MacShane uważa, że do Grexitu nie dojdzie z kilku powodów. Po pierwsze, gdyby tak się stało wzbudziłoby to w Europie silne antyniemieckie nastroje i z tego zdają sobie sprawę w Berlinie. Po drugie, we wrześniu Angela Merkel będzie obchodzić 10. rocznicę piastowania urzędu kanclerza i MacShane nie wierzy, aby naprawdę chciała przejść do historii jako „polityk, który wyrzucił Grecję z eurolandu".

Po trzecie, autor popularnej książki "Brexit: How Britain Will Leave Europe" (Brexit: jak Wielka Brytania opuści Europę) jest przekonany, że w przypadku Grexitu, Brexit byłby nie do uniknięcia, ponieważ od czasów poety lorda George'a Byrona Brytyjczycy jako naród są hellenofilami i mają dla Greków wiele współczucia, co przełożyłoby się na znaczny wzrost antyeuropejskich tendencji. Po czwarte, przeciwne Grexitowi są USA, ponieważ oznaczałby on, że bardzo słaba południowa flanka NATO mogłaby się dostać w ręce Rosji, a do tego Amerykanie nie chcą dopuścić.

16.23

Oświadczenie Wolfganga Schaeuble: Wyjątkowo trudne negocjacje

16.19

Ministrowie: dyskusja o pomocy dla Grecji będzie bardzo trudna

Spotkanie dotyczące pomocy dla Grecji będzie bardzo trudne - mówili ministrowie finansów państw eurolandu przed rozpoczęciem sobotniego posiedzenia eurogrupy w Brukseli. Mają oni zdecydować, czy dać zielone światło dla nowego programu wsparcia dla Aten.

"Jeszcze nie jesteśmy u celu, jeśli chodzi o zawartość. Jest bardzo dużo krytycyzmu wobec (greckiej) propozycji, jeśli chodzi o reformy, stronę fiskalną. Jest oczywiście bardzo ważna kwestia zaufania do greckiego rządu, czy zrobią to, co obiecują" - powiedział dziennikarzom szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Jego zdaniem władze w Atenach powinny słuchać tego, co mówią im instytucje (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) i okazać zaangażowanie, aby odbudować zaufanie kredytodawców. Pytany, czy spodziewa się porozumienia odparł, że spotkanie będzie bardzo trudne.

Również minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble podkreślił, że eurogrupę czekają niezwykle trudne negocjacje. "Ciągle nie jestem przekonany, że uda nam się łatwo znaleźć rozwiązanie" - podkreślił. Dodał, że ministrowie nie mogą się zdać tylko na obietnice Grecji. Schaeuble powtórzył, że umorzenie długów jest zabronione zgodnie z unijnymi traktatami.

Z kolei minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna, który wypowiadał się jako przedstawiciel kraju przewodzącemu w tym półroczu UE ocenił, że dyskusja o restrukturyzacji długu Grecji jest nie do uniknięcia. "Jesteśmy dziś gotowi do rozmowy na ten temat - zadeklarował. Jego zdaniem to oczywiste, że Grecja potrzebuje pomocy, jeśli chodzi jej zadłużenie. Zastrzegł, że inną kwestią jest to, kiedy państwa strefy euro zgodzą się na restrukturyzację długu Aten. D

użo bardziej pesymistyczny był minister finansów Słowacji Peter Każimir, którego zdaniem porozumienie z Grecją będzie "ogromnym problemem". Wskazał, że propozycje przedstawione przez rząd w Atenach nadawałyby się do sfinalizowania poprzedniego programu pomocowego, ale raczej są niewystarczające do uruchomienia nowego programu z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

W podobnym tonie wypowiadał się szef austriackiego resortu finansów Hans Joerg Schelling. Jego zdaniem Grecja powinna jakoś zagwarantować, że wdroży działania, które obiecuje, a nie pozostawi ich na papierze. "Bez tego nie uzyskam w austriackim parlamencie poparcia dla nowego programu dla Grecji" - podkreślił. Austria jest jednym z kilku krajów strefy euro, które potrzebują aprobaty parlamentarnej dla kolejnego pakietu pomocowego dla Aten.

Szef resortu finansów Irlandii Michael Noonan zwracał uwagę na trudną sytuację greckich banków. Jego zdaniem Grecja potrzebuje trwałego średnioterminowego programu pomocowego, który pomoże tamtejszej gospodarce wrócić na ścieżkę wzrostu. (PAP)

16.15

Ateńscy taksówkarze akceptują też drachmy. Początek greckiego końca w eurolandzie

16.12

Czy Aleksis Cipras jest geniuszem czy po prostu ma szczęście?

16.10

Młodzi, utalentowani i wykształceni opuszczają Grecję

16.05

Na spotkaniu Eurogrupy w sprawie Grecji, Francja będzie odgrywać rolę mediatora z Niemcy najwyraźniej role tych, którzy nie zaakceptują greckich obietnic.

15.55

Analiza stabilności zadłużenia Grecji będzie największym problemem

15.50

The Telegraph o greckim kryzysie:

15.46

Niemiecki minister finansów Schäuble: Grecki rząd zrobił wszystko w ostatnich kilku tygodniach, aby zniszczyć zaufanie

15.44

Schäuble: Nie jesteśmy gotowi zaakceptować obliczeń, które nie są wiarygodne

15.33

Nadzwyczajne spotkanie eurogrupy w sprawie Grecji

15.27

Kazimir: Grecka propozycji byłaby właściwa dla realizacji programu 2, ale obawiam się, że to nie wystarczy dla 3 programu.

15.25

Dijsselbloem: propozycje Greków krytykowane przez ministrów

Greckie propozycje reform są krytykowane przez ministrów finansów państw strefy euro, a spotkanie dotyczące pomocy dla Grecji będzie trudne - ocenił w sobotę w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

"Jeszcze nie jesteśmy u celu" - powiedział dziennikarzom Dijsselbloem.

15.20

Grecki kryzys finansowy najbardziej uderza w biednych i głodnych

15.11

Eurogrupa zdecyduje o losach Grecji

15.06

Eurostrefa nie jest pewna czy chce ratować Grecję

14.59

FT: Kolejny przełomowy moment dla Grecji

Przedstawiony przez Grecję program reform może być podstawą do porozumienia w sprawie nowego planu pomocy dla tego kraju - ocenił w sobotę przed wejściem na spotkanie eurogrupy unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici.

To pierwsza oficjalna wypowiedz przedstawiciela instytucji reprezentującego kredytodawców oceniająca przedstawione przez Ateny propozycje reform i oszczędności.

Moscovici zaznaczył, że kluczowe będzie szybkie wdrożenie działań oszczędnościowych, by możliwe stało się odblokowanie pomocy finansowej dla Grecji. Jego zdaniem grecki rząd wykonał znaczące gesty wobec kredytodawców.

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis uważa, że ministrowie finansów państw strefy euro powinni przedyskutować mandat dla instytucji w sprawie rozpoczęcia z Grecją negocjacji na temat kolejnego programu pomocowego.

"Robimy postępy. Greckie propozycje są zgodne z tym, co przedstawiły instytucje przed referendum (w Grecji - PAP). Widzimy, że ze strony greckiej jest chęć do osiągnięcia porozumienia. Dzisiejsze głosowanie w parlamencie pokazuje, że jest większość, aby pójść do przodu z programem" - powiedział dziennikarzom Dombrovskis.

Grecki parlament przyjął w sobotę nad ranem najnowszą rządową propozycję porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami, godząc się tym samym na bolesne dla Greków reformy oraz na liczne cięcia w zamian za pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro.

Dombrovskis zastrzegł, że są wciąż kwestie, które muszą być rozwiązane z państwami należącymi do strefy euro. "Ale to, o czym powinniśmy dziś dyskutować, to przekazanie mandatu KE i EBC, aby rozpoczęły we współpracy z MFW negocjacje o programie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności" - dodał wiceszef KE.

W czwartek wieczorem Grecja przesłała wierzycielom propozycje w sprawie reform w zamian za wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). W swojej propozycji Grecja zgodziła się na wprowadzenie prawie wszystkich środków, które wcześniej zdecydowanie odrzucała, m.in. na podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

O godz. 15 W Brukseli spotykają się ministrowie finansów państw strefy euro, by na podstawie opinii i zaleceń ekspertów wierzycieli Grecji zdecydować, czy można rozpocząć negocjacje o nowym programie pomocy. Pozytywna decyzja otworzy drogę także do udzielenia Grecji kredytu pomostowego na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych.

Fińska bomba?

W eurogrupie ciągle brak konsensusu w sprawie wsparcia dla Grecji

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej