fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rosyjski biznes na historycznym dnie

MOskwa
Moskwa
AFP
Kończący się rok 2020 zadał rosyjskiej gospodarce cios, jakiego nie doświadczyła od początku istnienia federacji. Firmy zarobiły o połowę mniej, a jedna trzecia ma same straty. Nieopłacalne stało się wydobycie węgla i transport pasażerski. Rekordowe zyski zanotowało rolnictwo.

Według danych Rosstatu (urząd statystyczny), w okresie styczeń-wrzesień, zrównoważony wynik finansowy przedsiębiorstw rosyjskich (z wyłączeniem banków i małych firm) zmniejszył się o 43,5 procent. To najgorszy wynik w historii współczesnej Rosji. Poprzedni anty-rekord został ustanowiony w 2014 roku (aneksja Krymu i sankcje Zachodu): wtedy zyski spadły o 31,8 proc. W 2008 r. podczas światowego kryzysu finansowego i agresji Rosji na Gruzję, spadek wyniósł 30,9 procent.

Udział nierentownych przedsiębiorstw w rosyjskiej gospodarce wzrósł z 29,1 proc. do 32,6 proc., a łącznie straciły one 4,948 bln rubli (250 mld zł) - 3,2 razy więcej niż w tym samym okresie rok temu, wylicza portal finanz.ru

Rentowne przedsiębiorstwa zarobiły 11 921 bilionów rubli - o 14,3 proc. mniej niż przed rokiem. W rezultacie zysk netto rosyjskiego biznesu okazał się o blisko połowę niższy - wyniósł 6,972 bln rubli wobec 12,348 bln rok wcześniej.

- Załamanie zysków przedsiębiorstw w gospodarce stało się rekordowe co najmniej od początku XXI wieku: w żadnym poprzednim kryzysie biznes nie stracił tak dużo - mówi Tatiana Jewdokimowa ekonomistka banku Nordea dla Rosji.

Załamanie cen ropy i gazu uderzyło w koncerny wydobywcze. Zysk z wydobycia kopalin zmniejszył się o 36,5 proc., a bezpośrednio z wydobycia ropy i gazu - o 16,4 proc. (do 1,853 bln rubli).

Ale paradoksalnie największe straty poniosły firmy przetwórcze. „Krytyczna" sytuacja wystąpiła w branży motoryzacyjnej, gdzie „obserwuje się silny spadek inwestycji, a w czasie kryzysu należy się spodziewać spadku efektywnego popytu" - piszą eksperci z Centrum Rozwoju państwowego banku WEB.

Nieopłacalne stało się wydobycie węgla (minus 38 mld rubli w 9 miesięcy) i przewóz osób (minus 17,2 mld rubli). Handel stracił dwie trzecie swoich zysków, zarabiając 701,7 miliarda rubli.

„Ograniczenia (związane z pandemią -red) nałożone na handel detaliczny (w szczególności na działalność szeregu przedsiębiorstw handlu niespożywczego) w większym stopniu uderzają w handel hurtowy. Zakłady wstrzymywały produkcję z powodu braku popytu ze strony detalistów" - ocenia WEB.

Rekordzistą wzrostu zysków w gospodarce Rosji stało się rolnictwo, gdzie wynik finansowy netto podskoczył o 55 proc. rok do roku do 346,3 mld rubli. Firmy kurierskie zarobiły 1,5 razy więcej ze względu na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na dostawy zdalne. Ogólna rentowność biznesu w rosyjskiej gospodarce spadła o jedną trzecią i na koniec sierpnia wyniosła 5,2 proc., szacuje WEB.

Niemal wszystkie sektory poniosły straty: rentowność górnictwa spadła z 23,6 proc. do 18,1 proc.; w przetwórstwie przemysłowym - z 8,8 proc. do 7,2 proc; w handlu - prawie trzykrotnie - z 3,7 proc. do zaledwie 1,3 proc. Sektor transportu, w skład którego wchodzą magistrale eksportowe surowców za granicę, stracił połowę rentowności - 4,9 proc. wobec 9,9 proc. rok wcześniej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA