fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

FAO: ceny żywności wzrosły pierwszy raz od 5 miesięcy

AdobeStock
Światowe ceny żywności wzrosły w październiku pierwszy raz od 5 miesięcy na skutek notowań cukru i zbóż — podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO

Średni wskaźnik cen tej organizacji ustalającej miesięczne zmiany na podstawie koszyka cen zbóż, nasion roślin oleistych, nabiału, mięsa i cukru, wyniósł w październiku 172,7 pkt, o 1,7 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 6 proc. w ujęciu rok do roku — podał Reuter.

Wskaźnik cen zbóż zwiększył się o 4,2 proc., zwłaszcza cen eksportowych pszenicy i kukurydzy z powodu przewidywanych mniejszych plonów w kilku ważniejszych krajach i bardzo ożywionego handlu. Z kolei ceny ryżu zmalały, bo popyt był mniejszy i zakładano obfite zbiory odmiany basmati.

Wskaźnik cen cukru skoczył o 5,8 proc. wobec poziomu z września, głównie na skutek oczekiwań mniejszej podaży w najbliższym roku po prognozach znacznego zmniejszenia jego produkcji w Indiach i Tajlandii.

Wskaźnik cen oleju roślinnego zwiększył się o 0,5 proc. do najwyższego poziomu od ponad roku, wskaźnik cen mięsa wzrósł o 0,9 proc. na skutek większego popytu w imporcie, zwłaszcza Chin. Dla odmiany wskaźnik cen nabiału zmalał o 0,7 proc., bo niższe ceny serów pokryły wzrost cen chudego i pełnotłustego mleka w proszku — wyjaśniła FAO.

Organizacja zakłada, że zbiory zbóż w tym roku wyniosą 2,704 mld ton, o około 2 mln ton mniej od poprzedniej prognozy, ale nadal o 1,8 proc. więcej niż w kampanii 2018 r. Zbiory zbóż gruboziarnistych powinny wynieść 1,425 mld ton, o 1,3 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie. Na pszenicę przypadnie 765 mln ton, o 1 mln mniej, ale w dalszym ciągu będą to rekordowe zbiory, o 4,8 proc. większe niż w 2018 r. Zbiory ryżu oceniono na 513,4 mln ton, z niewielką zmianą do poprzedniej prognozy i lekko poniżej poziomu z 2018 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA