Grecja: bądź mądry przed szkodą

Dobre ubezpieczenie dodatkowe, które umożliwi w razie potrzeby korzystanie z prywatnej służby zdrowia i banknoty euro w niewielkich nominałach. No i bardziej, niż kiedykolwiek przedtem uważać na kieszonkowców. To powinno pozwolić na udany urlop w Grecji.

Aktualizacja: 28.06.2015 12:54 Publikacja: 28.06.2015 11:42

Grecja: bądź mądry przed szkodą

Foto: Archiwum

Grecja pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym wybieranym przez Polaków, pojedzie  nas  tam w tym roku ok ćwierć miliona.

Kluczowymi dniami będą teraz 1 lipca, kiedy będzie wiadomo się, czy Grecy zapłacili dzień wcześniej ratę należną Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i 6 lipca, kiedy będzie wiadomo jaki jest wynik referendum w sprawie pozostania w strefie euro, chociaż pytania są tak zawikłane, że mało jest prawdopodobne, by większość głosujących je zrozumiała.

Na dmuchanym fotelu

Turyści muszą też być przygotowani na to, że na niektórych wyspach — Kos, Rodos, Kalimnos i Lesbos będą się opalali na plaży obok koczujących uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Uchodźców widać także nawet w centrum Aten, ale tam szybko opiekę nad nimi przejmuje policja. Mimo wielkich kłopotów finansowych Grecy robią wszystko, żeby turyści mogli spędzić w tym kraju spokojne wakacje. Opcja odsyłania imigrantów nie wchodzi w grę, bo nawet dzisiaj Grecy nie ukrywają, że uchodźcy, którzy z różnych powodów opuścili swoje kraje są dla nich „gośćmi", takimi samymi, jak turyści, którzy za swój pobyt płacą. -Wolałaby pani, żeby na plaży zamiast odpoczywających arabskich rodzin leżały trupy? —  pytał właściciel sklepu z pamiątkami na Kos  Niemkę, która przyszła kupić gazetę. —Pewnie, że cierpi z tego powodu biznes, ale ci ludzie cierpią bardziej - dodał. I z zazdrością mówił, że po drugiej stronie Morza Egejskiego, w tureckim Bodrum właściciele takiego sklepu, jaki ma on muszą robić świetny biznes. —Zobacz na czym oni przypływają - dmuchane pontony, materace, nawet fotele, których ja tutaj nie mogę sprzedać. Chyba wyeksportuję je do Bodrum - narzekał.

—Dla nas jest nie do pomyślenia, że moglibyśmy tych ludzi odesłać w morze. To byłoby skazanie ich na pewną śmierć — mówił „Rzeczpospolitej" Dimitrios Gerogiannis prezes linii lotniczej Aegean. A już wszyscy Grecy są zgodni, że Europa i im i Włochom powinna pomóc reszta Unii. Bo przecież z tego powodu, że są  najbliżej Turcji i Afryki Północnej nie może ich skazywać na imigracyjny kryzys.

Wyschnięte bankomaty

Trzeba się liczyć, że jeśli zabraknie nam gotówki, a karty kredytowe, które są przyjmowane przez Greków coraz mniej chętnie przestaną być uważane za pożądany środek płatniczy, to wypłacenie pieniędzy z bankomatu może okazać się problemem. W najlepszym razie czeka nas nawet godzinne stanie w kolejce, a na jej końcu może oczekiwać nieprzyjemna niespodzianka. Co 10. bankomat w Grecji w ostatni weekend „wysechł". A od początku maja wypłacono stamtąd 30 mld dol., czyli ok 15 proc. PKB z roku 2014. O tym, że zwłaszcza turyści noszą przy sobie gotówkę doskonale wiedzą kieszonkowcy, tak greccy, jak i np. Włosi  z powodzeniem udający turystów. Okradzionym można zostać łatwością np.  na lotnisku, kiedy sprawdzamy godzinę odlotu samolotu. Okazję dla złodzieja stwarzają w Atenach  zatłoczone autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza na trasach do Akropolu, ale i w okolicach głównego ateńskiego bazaru i ulicą Pireos za placem Omonia.

Podobnie jest w najpopularniejszych miejscach turystycznych na wyspach. W tej sytuacji trzeba pamiętać. żeby nie nosić przy sobie całej gotówki, jaką mamy, rozłożyć ją do różnych kieszeni. A grubsze kwoty zamknąć w hotelowym sejfie, dostępnym najczęściej za dodatkową opłatą.

Ceny pójdą w górę

Tylko lekkomyślni turyści mogą dzisiaj pojechać do Grecji wyłącznie z obowiązkowym ubezpieczeniem wykupionym w biurze podróży. W przypadku ogłoszenia przez Grecję niewypłacalności, drastycznie pogorszą się warunki finansowe tego kraju, a więc i spadną nakłady na służbę zdrowia. Wykupując ubezpieczenie, po konsultacji z wiarygodną firmą, zapewniamy sobie opiekę, gdyby zaszła taka potrzeba.

Grecja nie jest już tak drogim krajem, jak była jeszcze kilka lat temu, ceny spadły, ale wszystko wskazuje, że  wkrótce wzrosną i wakacje 2015  okażą się ostatnimi tak tanimi. Podatek VAT na usługi turystyczne i restauracyjne , mimo że oprotestowany przez branżę, zostanie podwyższony z obecnych 13 na 26 proc. czy Grecja ogłosi niewypłacalność, czy też nie.  Większość touroperatorów  z pewnością  zareaguje natychmiast podwyższeniem cen świadczeń. Dlatego dobrze jest kupując wycieczkę, ubezpieczyć się od wzrostu jej ceny. Oczywiście wyliczając jaka kwota ubezpieczenia jest najbardziej korzystna.

Grecja pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym wybieranym przez Polaków, pojedzie  nas  tam w tym roku ok ćwierć miliona.

Kluczowymi dniami będą teraz 1 lipca, kiedy będzie wiadomo się, czy Grecy zapłacili dzień wcześniej ratę należną Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i 6 lipca, kiedy będzie wiadomo jaki jest wynik referendum w sprawie pozostania w strefie euro, chociaż pytania są tak zawikłane, że mało jest prawdopodobne, by większość głosujących je zrozumiała.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
20 lat Polski w UE. Dostęp do unijnego rynku ważniejszy niż dotacje
Gospodarka
Bez potencjału na wojnę Iranu z Izraelem
Gospodarka
Grecja wyleczyła się z trwającego dekadę kryzysu. Są dowody
Gospodarka
EBI chce szybciej przekazać pomoc Ukrainie. 560 mln euro na odbudowę
Gospodarka
Norweski fundusz: ponad miliard euro/dolarów zysku dziennie