Reklama
Rozwiń

Spięcie o Irlandię Płn. na szczycie G7

Brytyjski premier ostrzegł Unię, że status Irlandii Płn. może zagrozić handlowi z nią, bronił swego stanowiska o handlu po brexicie i wzywał Unię do „pragmatyzmu i kompromisu”. Angela Merkel jest za pragmatycznym rozwiązaniem. Emmanuel Macron proponuje „reset” w stosunkach. jeśli Londyn dotrzyma podpisanej umowy

Publikacja: 13.06.2021 16:20

Spięcie o Irlandię Płn. na szczycie G7

Foto: Bloomberg

Mimo zachęt prezydenta Joe Bidena do znalezienia kompromisu Boris Johnson wykorzystał szczyt G7 w Kornwalii do wskazania, że nie złagodzi swego stanowiska ws. protokołu o Irlandii Płn., który dotyczy kwestii granicznych z brytyjską prowincją.

Johnson oświadczył w kanale Sky News: — Sadzę, że możemy to rozwiązać, ale do naszych unijnych przyjaciół i partnerów należy zrozumienie, że zrobimy co trzeba. Myślę, że jeśli protokół będzie stosowany w ten sposób, wtedy oczywiście nie zawahamy się powołać na art. 16 — dodał nawiązując do klauzuli ochronnej, która pozwala każdej stronie podejmować działania, o ile uzna, że porozumienie prowadzi do trudności gospodarczych, społecznych czy środowiskowych. — Rozmawiałem dziś z niektórymi naszymi przyjaciółmi, którzy wydają się źle rozumieć, że W. Brytania jest jednym krajem, jednym terytorium. Muszę tylko wbić im to do głowy — cytuje Reuter.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?