fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Nie spocząć na laurach

Uczestnicy debaty „Przedsiębiorczość i perspektywy rozwoju gospodarki Polski”.
materiały prasowe
Wzrost PKB w Polsce w I kwartale 2017 r. był bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Eksperci przestrzegają jednak, by nie przesadzać z optymizmem.

Jaki jest stan polskiej gospodarki i jakie stoją przed nami wyzwania? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty „Przedsiębiorczość i perspektywy rozwoju gospodarki Polski", którą poprowadził Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

– Po raz pierwszy od sześciu lat mamy sytuację, że tempo wzrostu nie jest niższe, niż oczekiwano, a kondycja gospodarki amerykańskiej oraz strefy euro jest dobra – powiedział Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP. Nie oznacza to, że rozwiązaliśmy wszystkie problemy.

– W krajach rozwiniętych utrzymuje się niskie tempo wzrostu inwestycji, jest też kwestia ogromnego nadmiaru oszczędności w firmach i nie bardzo widać, jak miałyby one wrócić do gospodarki – wyjaśniał, podkreślając, że w długim terminie może to budzić obawy.

– Sytuacja jest w miarę spokojna i póki nie mamy do czynienia z zaburzeniami w sektorach realnej gospodarki, nie powinno być problemów – wyjaśniał Mirosław Gronicki, były minister finansów.

Znacznie mniej optymistyczny jest Janusz Jankowiak z JJ Consulting, wymieniając jako główne zagrożenie kwestie polityczne. – Nie wiemy, jak się skończy sprawa Donalda Trumpa. Temat nabrał rumieńców, a indeks strachu VIX, bardzo stabilny od dłuższego czasu, skoczył o 46 proc. z dnia na dzień. Nie wiemy, jaki będzie finał – wyjaśniał. Jankowiak nie jest także optymistą, gdy mówimy o danych makroekonomicznych. – Część ekspertów ocenia, że dynamika wzrostu PKB będzie dalej rosła, i wskazują na wzrost inwestycji. Zapominamy jednak o ujemnej kontrybucji eksportu netto, która teraz oscyluje w okolicy zera. To się będzie zmieniać. Czy skok inwestycji zrekompensuje eksport? Moim zdaniem nie i dlatego 4 proc. z I kwartału to absolutne maksimum – podsumował.

Kwestię inwestycji poruszył także Krzysztof Krystowski, wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters. Zwrócił uwagę, że dla Polski najważniejsze powinny być nakłady przeznaczane na innowacje. – Jeśli popatrzymy na Innovation Scoreboard w UE, to wypadamy w tym zestawieniu słabo. Problemem są nie tylko całkowite nakłady, ale także tempo zmian. Musimy się zastanowić, dlaczego tak się dzieje – stwierdził.

Przeszkodą w szybszym rozwoju polskiej gospodarki może być także administracja. – Zdarza się, że w jednym czasie pojawia się kilka kompletnie różnych propozycji legislacyjnych. Z jednej strony zachęcamy do wykorzystania funduszy przedsiębiorców, a z drugiej informujemy, że pozamykamy ich wszystkich przy najmniejszym błędzie. Ot, logika polskiego VAT – powiedział Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

– Tworząc regulacje dla przedsiębiorców, chcemy się skupić na trzech najważniejszych czynnikach. Chodzi o jakość przepisów, ich stosowanie oraz sposób ich tworzenia – odpowiedział Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreślając, że rząd chce bardziej aktywnie współpracować z firmami przy tworzeniu regulacji. – Gdy mówimy o tworzeniu prawa, to jest jedna rada. Trzeba rozmawiać z przedsiębiorcami i rozwiązywać te kwestie, które wskazują jako problemy – podsumował.

„Rzeczpospolita" była patronem wydarzenia

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA