fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Kreml spieszy na ratunek białoruskiemu reżimowi

Władimir Putin i Alensandr Łukaszenko w Soczi
PAP/ITAR-TASS/Alexei Druzhinin
Największą w historii Białorusi emisję obligacji skarbowych o równowartości 1,35 mld dolarów, wykupi jeden klient - Rosja. I to całkowicie na swoich warunkach.

Samozwańczy prezydent Białorusi podpisał dekret o emisji w Rosji obligacji skarbowych na kwotę 100 mld rubli rosyjskich (1,35 mld dol.). Dekret został opublikowany w sobotę na National Legal Internet Portal. Reżim potrzebuje tych pieniędzy na spłatę zagranicznych długów. Najnowsze sankcje USA wobec największych białoruskich eksporterów, poważnie ograniczyły reżimowi dostęp do walut.

Celem emisji jest „refinansowanie zewnętrznego długu publicznego Republiki Białoruś". Białoruski rząd ma „przeprowadzić w latach 2021–2023 przyciągnięcie zewnętrznych pożyczek rządowych poprzez emisję rządowych papierów wartościowych na terytorium Federacji Rosyjskiej jako długu rządowego w kwocie do 100 miliardów rubli rosyjskich (włącznie) z terminem wykupu co najmniej 1092 dni (3 lata - red)", cytuje agencja TASS.

Dekret stanowi, że w razie potrzeby dokumenty emisyjne będą przewidywać „rezygnację Białorusi z immunitetu". W szczególności od „stosowania potrącenia roszczeń wzajemnych, procesów i postępowań sądowych i arbitrażowych, wykonywania orzeczeń sądowych lub arbitrażowych, a także w zakresie wstępnego zabezpieczenia roszczenia i egzekucji orzeczeń sądowych lub arbitrażowych w sporach związanych z emisją, obrotem, spłatą i obsługą państwowych papierów wartościowych".

Pieniądze, które Rosja zapłaci za białoruskie obligacje trafią do ...rosyjskiego banku państwowego a dokładniej do Gazprombanku, zapisano w treści dekretu. Wszelkie koszty związane z emisją na terenie Rosji ponosi Białoruś. Dekret wszedł w życie.

W latach 2019-2020 Białoruś przeprowadziła cztery emisje papierów wartościowych na łączną kwotę 20 mld rubli rosyjskich. W 2019 roku zostały wyemitowane dwie emisje z trzyletnim terminem wykupu po 8,65 proc. w skali roku i 5-letnie z 8,5 proc. w skali roku.

Całkowity dług zagraniczny Białorusi wynosi 42,1 mld dolarów (stan na 1 stycznia 2021 - nowszych danych brak) i 6-krotnie przekracza rezerwy złota i dewiz banku centralnego (6,9 mld dolarów). Rezerw wystarczy Białorusi na dwa miesiące importu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA