fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Norwegia wesprze najmniej zamożne kraje Unii kwotą blisko 400 mln euro w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Przez najbliższe pięć lat Norwegia wesprze kwotą blisko 400 mln euro rocznie najmniej zamożne kraje Unii, w tym Polskę.
Bloomberg
Przez najbliższe pięć lat Norwegia wesprze kwotą blisko 400 mln euro rocznie najmniej zamożne kraje Unii, w tym Polskę. Dostanie też coś w zamian.

Rząd norweski i Komisja Europejska podpisały umowę dotyczącą nowego wsparcia Norwegii dla najmniej zamożnych państw w Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Norwegia będzie przekazywać ok. 3,3 mld koron (ok. 391,4 mln euro) rocznie w latach 2014-2021. Beneficjentami norweskiej pomocy będą: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - podała Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Priorytetem dla Oslo będzie wsparcie innowacji, badań i edukacji. Równie ważne będzie bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatu i ściślejsza współpraca między Norwegią i państwami beneficjentami w obszarze prawodawstwa i spraw wewnętrznych.

- Pracujemy także nad tym, aby wspierać dalsze uczestnictwo norweskich firm, naukowców gmin, partnerów społecznych i organizacji pozarządowych w programach i wspólnych projektach. Daje to norweskim podmiotom możliwość zebrania międzynarodowych doświadczeń i uzyskania dostępu do ważnych sieci w Europie, która jest naszym największym rynkiem eksportowym - skomentowała norweska minister ds. EOG i EU Elisabeth Aspaker.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG posłuży m.in do wzmacniania procesów demokratycznych i poszanowania praw człowieka w Europie, w tym na cele związane z poprawą warunków życia Romów.

Tworzony jest także fundusz regionalny o wartości 100 mln euro skierowany na projekty transgraniczne. Fundusz będzie wspierać te inicjatywy transgraniczne, które będę mogły obejmować też wysiłki, w których uczestniczą państwa niebędące beneficjentami podpisanej umowy. To daje możliwości współpracy z np. Ukrainą czy Mołdawią. Około dwóch trzecich funduszu zostanie przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Norweski Mechanizm Finansowy jest finansowany wyłącznie przez Norwegię i ma wartość 179,1 mln euro rocznie w latach 2014-2021. Mechanizm Finansowy EOG ma wartość 221,2 mln euro rocznie i obejmuje łączny wkład Islandii i Liechtensteinu na poziomie ok 4 proc. całej sumy.

Rząd norweski w najbliższym czasie złoży w parlamencie dokumenty do ratyfikacji podpisanych umów. Równolegle z negocjacjami z EU i EOG na temat Norweskiego Mechanizmu Finansowego rząd Norwegii wynegocjował w Brukseli umowę korzystną dla krajowego biznesu.

Daje ona lepszy dostępu do rynku europejskiego dla norweskich owoców morza. Uzgodniono nowe kwoty zwolnione z taryf dla określonych rodzajów produktów wytwarzanych z ryb. Tym samym Norwegia zniweluje straty, jakie powstały w branży rybnej po tym jak Rosja objęła norweskie ryby i owoce morza swoim embargiem.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA